بوستر ترمز شما دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

بوستر ترمز شما دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ | رنو راغبی

بوستر ترمز

بوستر ترمز قبل از اینکه فرمان برقی به یک ویژگی ضروری در هر خودرو تبدیل شود به اصلی ترین عضو جدا نشدنی خودرو تبدیل شد. مردم برای پیچیدن و پارک کردن خودرو خود از فشار خیلی زیادی برای درگیر کردن ترمز ها به کار میبردند. معرفی فرمان برقی روند پیشرفت را در صنعت خودروسازی بسیار تغییر داد. رانندگی را راحت تر و لذت بخش تر می کرد. فناوری بوستر ترمز نیز در همین زمینه وجود دارد که در صنعت خودروسازی به عنوان ترمز برقی یا کمک ترمز شناخته می شود. ترمزهای برقی به لطف بوستر ترمز امکان پذیر است. این اضافه شدن به سیستم ترمز معمولی خودرو به رانندگان کمک می کند تا هنگام ترمزگیری نیروی کمتری اعمال کنند تا بتوانند از روند رانندگی بسیار لذت ببرند (و پاهای خود را کمتر خسته کنند).

بوستر ترمز دقیقا چیست؟

یک بوستر ترمز، همچنین به عنوان “بوستر خلاء” شناخته می شود، دقیقاً همانطور که از نام آن پیداست عمل می کند و به افزایش عملکرد ترمزها کمک می کند. بوستر ترمز با افزایش نیروی اعمال شده بدون نیاز به نیروی اضافی روی پدال ترمز، ترمز گرفتن را برای راننده آسان تر می کند. این اثر از طریق استفاده از یک سیستم خلاء حاصل می شود که فشار اهرم پدال ترمز را بر روی سیلندر اصلی و در نتیجه ترمزها را تقویت می کند. با اطمینان از اینکه لنت ترمز به درستی و با نیروی کافی درگیر می شود، به سیستم کلی ترمز کمک می کند. امروزه انواع مختلفی از بوسترها وجود دارد که محبوب ترین آنها شامل سیلندر اصلی دو پیستونی، ترمزهای بوستر خلاء، ترمزهای بوستر خلاء دو دیافراگمی، ترمزهای بوستر هیدروژنی و ترمزهای بوستر هیدروژنی الکتریکی می باشد. ماشین شما شامل کدام یک از این موارد است به اندازه و سال ماشین شما بستگی دارد. با این حال، کلاسیک ترین مدل، بوستر خلاء استاندارد است.

بوستر ترمز چگونه کار می کند؟

اولاً، قبل از اینکه وارد فناوری بوستر شویم، خوب است بدانیم ترمزهای معمولی چگونه کار می کنند. این یک سیستم بسیار ساده است – شما یک پدال ترمز را فشار می دهید که (از طریق یک اهرم متصل) یک پیستون را به داخل سیلندر اصلی پر از مایع هیدرولیک فشار می دهد. سیال هیدرولیک به سیستمی از لوله‌های پهن‌تر ریخته می‌شود تا نیروی پدال را بزرگ‌تر کند. سپس این نیرو بر روی ترمزهای دیسکی (یا ترمزهای کاسه ای بسته به سن ماشین) اعمال می شود که از یک دیسک، یک کالیپر ترمز و یک لنت ترمز تشکیل شده است. مایع هیدرولیک آزاد شده با فشار دادن پدال ترمز باعث می شود کالیپر ترمز لنت ترمز را به دیسک متصل به چرخ فشار دهد. به طور کلی، این باعث اصطکاک و توقف چرخش چرخ‌های خودرو می‌شود.

بوستر ترمز از کجا وارد می شود؟

بوستر ترمز بین پدال ترمز و سیلندر اصلی قرار دارد و وظیفه دارد نیروی پدال ترمز را چند برابر کند. این کار با استفاده از عملکرد بوستر ترمز از نیروی خلاء موتور (در خودروهای بنزینی) برای تأکید بر نیرویی که پای شما بر روی سیلندر اصلی استفاده می کند، انجام می شود. بوستر این کار را با استفاده از یک سیستم دیافراگمی انجام می دهد که در آن از خلاء (و کمی هوا) برای افزودن نیرو به ترمزها استفاده می شود. هنگامی که پدال ترمز را به سمت پایین فشار می دهید، اهرمی که از داخل سیلندر اصلی عبور می کند، دریچه کوچکی را در بوستر باز می کند که اجازه می دهد هوا به یک طرف دیافراگم وارد شود. این فشار را در آن سمت دیافراگم افزایش می‌دهد و اهرم را بیشتر به سمت امتداد هل می‌دهد، که پیستون را در سیلندر اصلی هل می‌دهد – و بقیه کار طبق معمول است.

چرا به بوستر ترمز نیاز دارید؟

درست مثل قبل از اینکه فرمان برقی عادی شود، چرخش فرمان آسان نبود، ترمزگیری هم نبود. هر دوی این اختراعات کل تجربه رانندگی را به آنچه امروز است تبدیل کردند – و اکثر مردم می گویند رانندگی بسیار آسان است! در دنیای بدون بوستر ترمز، قطعاً باید به روز پا استراحت دهید. اما کاهش فشار از روی عضلات پا تنها مزیت بوستر های ترمز نیست – آنها به دلایل ایمنی نیز وجود دارند. آنها اطمینان حاصل می کنند که ترمزهای شما به طور موثر کار می کنند و به شما کمک می کنند تا آنها را راحت تر فعال کنید. آنها در شرایطی که باید قبل از اینکه وقت فکر کردن داشته باشید ترمز کنید کمک می کنند و باعث می شوند ماشین شما خیلی سریعتر و با تلاش کمتر متوقف شود.

نشانه های خراب بودن بوستر ترمز

نصب یک بوستر ترمز ایمنی ماشین شما را بهبود می بخشد. با این حال، مانند هر قسمت از یک ماشین، می تواند به مرور زمان فرسوده شود و کاهش یابد. بنابراین، آگاهی از علائم و نشانه های خرابی بوستر ترمز برای اطمینان از تشخیص و درمان سریع بسیار مهم است. در اینجا علائم رایجی وجود دارد که نشان می دهد چیزی در ترمزهای شما درست نیست. به یاد داشته باشید، نباید با سیستم بوستر ترمز خراب به رانندگی ادامه دهید، زیرا اتومبیل شما می تواند با سرعت غیرقابل کنترل کار کند و باعث تصادف شود. نشانه های زیر از علائم بوستر ترمز خراب هستند:

  • پدال ترمز به سختی فشار داده می شود. این اغلب در طول زمان و با کاهش خلاء اتفاق می افتد. اطمینان حاصل کنید که به محض اینکه متوجه این مشکل شدید، به تعمیرگاه مراجعه کنید زیرا می تواند توانایی ترمز گیری خودرو شما را سخت کند و خطرناک باشد.
  • متوجه می شوید که فاصله گرفتن پدال ترمز بیشتر است. این می تواند به دلیل حباب های هوا در خلاء باشد که می تواند از طریق سیلندر اصلی وارد شود. باز هم، این باعث کاهش قابلیت ترمز بوستر شما شد.
  • متوجه شدید که پدال ترمز بالاتر از حد معمول است. این می تواند به این معنی باشد که خلاء آن را بیرون رانده است. این می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در هنگام رانندگی شود.
  • خاموش شدن موتور و صدای خش خش. این زمانی است که خلاء شروع به “نشت” یا فرار می کند.

نتیجه گیری درمورد بوستر ترمز

فناوری بوستر ترمز یکی از آن فناوری هایی است که توانسته سهولت در رانندگی را به ما ببخشد و باعث شود از رانندگی لذت ببریم. همه درباره فرمان برقی شنیده‌اند، اما خیلی‌ها نمی‌دانند که ترمزهای ما نیز کمک می‌کنند. این دو ویژگی رانندگی را مانند امروز بدون زحمت و لذت بخش می کند.

پیام بگذارید