روش های تشخیص شمع موتور اصلی و تقلبی

خرید شمع موتور اصلی رنو

آنچه باید درباره شمع خودرو بدانید

یکی از قطعات اصلی موتور هر اتومبیلی ، شمع های آن می باشد که وظیفه آن جرقه زنی و به نوعی روشن کردن و به حرکت در آوردن ماشین می باشد. شمع خودرو یکی از  قطعه های  مهم و اصلی در موتور اتومبیل های سوختی/فسیلی مثل گاز و بنزین محسوب می شود و بدون کارکرد درست  شمع ها، خودرو ها قادر به حرکت نخواهند بود. در این مقاله سعی  داریم در رابطه با شمع خودرو مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم و به بررسی این قطعه حیاتی  برای خودرو که در موتور خودرو جای میگیرد بپردازیم

طریقه کار کردن شمع ماشین رنو

ماشین هایی که با سوخت فسیلی یعنی  گاز و بنزین کار می کنند برای ادامه فرآیند عملیات اشتعال در داخل موتور خودرو احتیاج به قطعه ای دارند که  با ایجاد جرقه این کار را انجام دهد که  وظیفه این کار به عهده شمع ماشین است که به انگلیسی  Sparking Plug  هم گفته می شود.

پس از مکش سوخت به داخل سیلندر و ترکیب آن با هوا ، شمع وظیفه دارد که با جرقه زدن . عمل اشتعال را آغاز و انرژی را تولید کند . این انرژی پس از آن توسط قطعات دیگر مکانیکی باعث به حرکت درآمدن ماشین میشود . شمع‌های به طور عادی به ولتاژی حدود ۱۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ ولت یا بیشتر نیاز دارند تا بتوانند عمل اشتعال را به خوبی انجام دهند.

شمع ماشین از عایق چینی، الکترود، واشر و قسمت‌های دیگر تشکیل می‌شود و با گرفتن ولتاژ بالا، عمل جرقه زنی در قاب سیلندر را انجام می‌دهد و به این صورت خودرو روشن شده و به حرکت در می آید.

روش های تشخیص شمع موتور اصلی و تقلبی

نقش شمع خودرو در ماشین رنو

اتومبیل های  اشتعال داخلی برای سوزاندن سوخت داخل سیلندرهای موتور خودرو نیاز به محرک اولیه دارند. این محرک اولیه یک جرقه‌ است که شمع تولید می‌کند. در اصل این قطعه‌ کوچک از پرکاربرد و اصلی‌ترین بخش‌های موتو خودرو  است و موجب روشن شدن و به حرکت در آمدن خودرو میشود. اهمیت این قطعه در حدی است که در صورت نقص در عملکرد آن به هر دلیلی که باشد، موتور روشن نشده و خودرو توانایی حرکت نخواهد داشت.

برای ایجاد اشتعال مورد نیاز درون موتور سه اصل مهم وجود دارند که تکمیل کننده یک درگر میباشد:این سه اصل مهم در شمع خودرو شامل :

 • سوخت
 • اکسیژن
 • حرارت: حرارت بخشی است که توسط شمع با عمل جرقه‌زنی تامین می‌شود.

این جرقه مانند کبریتی است که شعله‌ را روشن می‌کند و  آتش اولیه‌ درون سر سیلندر را به وجود می آورد . و به طور قطع هرچه این جرقه قوی‌تر باشد اشتعال مورد نیاز موتور بهتر و قوی ‌تر به عمل می آید.نکته قابل تفکر و مهم این قسمت این است که شمع انرژی خود را برای جرقه زدن از باتری خودرو بدست می آورد.

به بیان دیگر و ساده و شیوا تر شمع انرژی الکتریکی باتری خودرو را به قاب اشتعال رسانده و با مشتعل کردن مخلوط سوخت و گاز درون این قاب، انرژی گرمایی مورد نیاز خودرو را تامین می‌کند. شمع خودرو برای تشکیل جرقه در محفظه‌ احتراق بالای سیلندر و روی سرسیلندر قرار می‌گیرد. و برای هر سیلندر یک یا دو شمع لازم میباشد.

اجزای شمع خودرو Sparking Plug

شمع خودرو قطعه‌ای کوچک پر اهمیتی است که وظیفه‌ای بزرگ دارد. این قطعه‌ در عین کوچک بودن ، ساده و عاری از پیچیدگی‌های دیگر ابزارات خودرو است. البته با این وجود اجزای کوچک و مینیمال شده ای دارد که در ادامه آن ها را نام خواهیم برد.

 • پایه‌ شمع
 • عایق چینی
 • بدنه‌ شمع
 • الکترود مثبت
 • الکترود منفی
 • گپ
 • ترمینال شمع

بخش های شمع خودرو

آیا میشود شمع خودرو را بدون در نظر گرفتن چیزی انتخاب کرد؟

شمع اتومبیل  باید برازنده موتور خودرو و نیازات و احتیاجات خودرو انتخاب شود در غیر این صورت به دلیل جرقه‌ زنی بیش از اندازه دچار فرسایش شده و کارایی خود را در کوتاه ترین زمان از دست می‌دهد. همچنین خوب کار نکردن شمع موجب اشتعال ناقص درون موتور و استهلاک دیگر قطعات خودرو می‌شود و همین امر باعث متحمل شدن هزینه های سبک و سنگین برای مصرف کننده دارد.

 

روش تشخیص شمع موتور اصلی و تقلبی

شمع موتور

در حال حاضر تشخیص شمع موتور اصلی از تقلبی، برای مالکان خودرو کار سخت و پیچیده ای است. خوشبختانه تمامی کارخانه های تولید کننده شمع خودرو، از علامت های مشخصی برای تشخیص شمع موتور اصلی از تقلبی در محصولات تولیدی خود بذکر و خاطر نشان میشوند. این علامت ها برای تعمیرکاران و افراد فنی، قابل شناسایی است. در این قسمت ما به بیان چند نکته کاربردی که منجر به شناخت شما از تفاوت های شمع موتور اورجینال و تقلبی از یکدیگر می شوند، می پردازیم:

 • تفاوت در  وزن
 • کارتن مادر قطعه
 • وجود نوار مخصوص داخل کارتن مادر
 • چاپ عدد بر روی جعبه شمع موتور اصلی

تفاوت اصلی شمع موتور اصلی از تقلبی در داشتن پین کد یا همان عدد است.  وجود این عدد که نشان دهنده سری تولید است، راهی مطمئن برای شناسایی شمع اصلی از تقلبی است.

 • دقت در تولید شمع خودرو :

رزوه های شمع موتوراصلی NGK، صاف و مرتب هستند و هیچ گونه اثری از خوردگی و آسیب دیدگی در آن ها دیده نمی شود. شمع موتور اصلی دارای الکترود منفی به شکل خمیده، با زاویه ای مشخص و ظاهری جذاب است.

 • الکترود و ابکاری شمع خودرو :

نحوه قرارگیری سوزن شمع NGK اصل، همیشه کاملا ثابت است. همچنین آبکاری شمع موتور اصلی از فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا و به شکل چند لایه انجام می شود. در حالی که آبکاری پوسته فلزی روی شمع های تقلبی به راحتی زنگ می زند.

 • چینی و اتصال شمع ماشین:

جنس چینی به کار رفته شده در شمع موتور اصلی از آلومینیوم و سیلیکات با کیفیت بسیار خوب است به این دلیل که شمع خودرو محل عبور ولتاژ بالا است و استفاده از موادر با کیفیت و گران در ساخت شمع از اهمیت بالایی برخوردار است. رنگ چینی در شمع موتور اصلی، روشن بوده و دارای خازن هایی منظم و دقیق است که به کمک چسب خمیری بهم چسبیده شده اند و جهت گرفتن نشتی و محافظت بیشتر از شمع بکار گرفته شده است.

 • ترمینال شمع:

ترمینال شمع که به عنوان محل اتصال نیز شناخته می شود، یکی از قطعات شناخته شده در شمع موتور است. از ویژگی های مهم ترمینال شمع می توان به مقاومت پایین و رسانایی بالای آن اشاره کرد.

 • نحوه چیدمان واشر شمع ها:

واشر شمع های اصلی ، صاف و مرتب به نظر می رسد و حتی با زور و قدرت زیاد هم جدا نمیشود. در حالی که واشر شمع های تقلبی، نامنظم و غیرصاف هستند و به راحتی قابل جدا می شوند.

معرفی بهترین مارک شمع اتومبیل چیست؟

روش های تشخیص شمع موتور اصلی و تقلبی

پیشرفت تکنولوژی و ارائه قناوری های نوین، سبب پیدایش تنوع در صنایع مختلف شده است. این تنوع جای خود را در بازار خودرو باز کرده و اکتون شاهد انواع مختلفی از شمع خودرو، آن هم با کیفیت های مختلف هستیم. بنابراین شناخت و استفاده از شمع موتور اصلی جهت پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی برای موتور خودرو، امری مهم است. در زیر فهرستی از بهترین برند شمع موتور خودرو بیان شده است.

برند NGK انجیکا ژاپن
برند دنسو ژاپن
برند بوش آلمان
برند اکیوم فرانسه
شرکت تورچ چین
شرکت نور ایران

نکته ای که باید همواره به یاد داشته باشید، انتخاب شمع خودرو بر اساس شرکت تولید کننده خودرو است. برندهای ارائه شده در بالا سازنده شمع موتور اصلی خودروهای رنو هستند و خرید از این برندها، کیفیت و دوام شمع موتور و در نهایت عملکرد بهتر خودرو را تضمین می کند. برای نمونه خودرهای رنو ساخته شده در کشور آلمان، معمولا از شمع های برند بوش استفاده می کنند.

نتیجه گیری:

شمع موتور یکی از قطعات کلیدی در پیکربندی موتور خودرو شمرده می شود که نقش مهمی در کارکرد صحیح موتور بر عهده دارد. این قطعه دارای طول عمر معینی است و در حال حاضر انواع شمع موتور در تنوع زیادی در بازار خودرو وجود دارد.  بنابراین تشخیص و شناسایی شمع موتور اصلی از تقلبی، یکی از نکات حاثز اهمیت برای مالکان خودرو و تعمیرکاران است.

جهت جلوگیری از کلاهبرداری هنگام خرید شمع موتور اصلی، پیشنهاد می کنیم آنها را از مغازه ها، فروشندگان یا تعمیرگاه های رسمی خودرو خریداری کنید. مطالعه ی این مقاله به شما کمک می کند به راحتی تفاوت شمع موتور اورجینال و تقلبی از یکدیگر را تشخیص دهید. در صورتی که مالک یکی از خودروهای رنو هستید، می توانید جهت خرید شمع موتور آن هم به صورت اصلی و با ضمانت، هم اکنون در سایت رنو راغبی اقدام به ثبت سفارش کنید.

منبع: https://www.ngkntk.com/newsroom/blog/emea/fake-or-not/

پیام بگذارید