دینام چه کاری انجام می دهد؟

دینام چه کاری انجام می دهد و چه وظیفه ای دارد؟ | رنو راغبی

دینام

وقتی نوبت به برق رسانی به رادیو، چراغ های جلو و سایر اجزای الکترونیکی ماشین شما می رسد، ممکن است فکر کنید این باتری است که همه کار را انجام می دهد. در واقع، این دینام شماست که کارها را به خوبی حفظ می کند. اما دینام دقیقا چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند؟ در ادامه بخوانید تا بدانید چه چیزی دینام شما را بسیار مهم می کند و چگونه می توان مشکلات دینام خودرو را قبل از تبدیل شدن به یک مشکل اصلی تشخیص داد.

دینام چه کاری انجام می دهد؟

در حالی که باتری برای روشن کردن ماشین شما در حالت خاموش ضروری است، دینام ماشین شما را هنگامی که موتور روشن است زنده نگه می دارد. دینام اکثر قطعات الکترونیکی خودرو را در حین رانندگی یا در حال حرکت، از جمله چراغ‌های جلو، فرمان برقی، شیشه‌های برقی، برف پاک‌کن‌های شیشه جلو، صندلی‌های گرمکن، ابزار داشبورد و رادیو، تغذیه می‌کند. دینام همه آنها را با جریان مستقیم (DC) تغذیه می کند. دینام شما همچنین وظیفه شارژ باتری ماشین شما را در حین رانندگی بر عهده دارد. دینام با تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی کار می کند. هنگامی که موتور شما روشن است، تسمه محرکی را که روی یک قرقره متصل به دینام قرار دارد، نیرو می دهد. قرقره شفت روتور دینام را می چرخاند که مجموعه ای از آهنرباها را به دور یک سیم پیچ می چرخاند. این آهنرباهای چرخان جریان متناوب (AC) را در اطراف سیم پیچ تولید می کنند که سپس به یکسو کننده دینام هدایت می شود. یکسو کننده آن برق متناوب را به برق DC تبدیل می کند که سیستم های الکتریکی ماشین شما را فعال می کند.

دینام ها معمولاً در طول عمر وسیله نقلیه شما دوام می آورند، اما همیشه این اتفاق نمی افتد. فرسودگی عمومی، آسیب ناشی از گرما، استفاده بیش از حد، قرار گرفتن در معرض آب، قطعات معیوب یا سیم های فرسوده می تواند دینام شما را قبل از اینکه ماشین شما به محوطه زباله برود از کار بیاندازد.

علائم هشدار دهنده یک دینام معیوب

بدون دینام کارکرده، خودروی شما در آینده نزدیک روشن نخواهد شد یا بیش از چند دقیقه روشن نخواهد ماند. با این حال، علائم معمولی دینام بد اغلب با مشکلات باتری یا سایر قطعات خودرو که علائم مشابهی را نشان می دهند، اشتباه گرفته می شوند. به عبارت دیگر، اگر فقط یکی از مشکلات زیر را تجربه می کنید، ممکن است لزوماً مشکل دینام شما نباشد. با این حال، هر یک از علائم هشدار دهنده زیر ممکن است نشان دهنده یک مشکل احتمالی در سیستم الکتریکی خودرو شما باشد.

نورهای کم نور یا خیلی روشن به دلیل دینام خراب

وقتی دینام شروع به از کار افتادن می کند، ولتاژ ناسازگاری را به لوازم جانبی الکترونیکی شما می دهد. به طور کلی، این به شکل تجهیزاتی است که عملکرد ضعیف یا بیش از حد دارند، مانند چراغ های جلو که یا خیلی کم نور هستند یا بسیار روشن. همچنین ممکن است نورهای سوسوزن یا نورهایی را تجربه کنید که به طور نامنظم از روشن به کم نور و بالعکس تغییر می کنند.

باطری خراب

گاهی اوقات یک باتری مرده فقط یک باتری مرده است – عمر آن پس از چند سال استفاده به پایان می رسد – یا ممکن است به طور تصادفی چراغ های جلو را تمام شب روشن گذاشته باشید. با این حال، در مواقع دیگر، باتری مرده می تواند نشانه ای از خرابی دینام شما باشد. دینام بد باتری را به اندازه کافی شارژ نمی کند در حالی که موتور کار می کند و باعث می شود شارژ باتری سریعتر از حد معمول تخلیه شود. یکی از راه‌های آزمایش اینکه آیا مشکل مربوط به باتری است یا دینام این است که خودرو را به سرعت روشن کنید. اگر خودروی خود را به سرعت روشن کنید و همچنان کار کند، ممکن است باتری شما به زودی نیاز به تعویض داشته باشد. با این حال، اگر ماشین را به سرعت روشن کردید و کمی بعد دوباره از بین رفت، ممکن است به این معنی باشد که دینام شما انرژی کافی به باتری نمی‌رساند.

لوازم جانبی کند یا نادرست

دینامی که برق کافی را برای وسایل الکترونیکی خودروی شما تامین نمی کند، اغلب باعث کندی یا عدم کارکرد لوازم جانبی می شود. اگر متوجه شدید که پنجره‌هایتان بیشتر از حد معمول بالا و پایین می‌رود، یا گرمکن صندلی‌تان به سرعت گرم نمی‌شود، یا حتی اگر سرعت‌سنج و سایر ابزارها شروع به خراب شدن کردند، ممکن است مشکل دینام داشته باشید. بسیاری از وسایل نقلیه مدرن همچنین دارای یک لیست اولویت از تجهیزات برنامه ریزی شده در خودرو هستند که به رایانه داخلی می گوید اگر دینام برق کافی را تامین نمی کند، ابتدا برق را از کجا قطع کند. به این ترتیب، اگر با دینام معیوب رانندگی می‌کنید، قبل از قطع برق چراغ‌های جلو، برق رادیوی خود (یا سایر لوازم جانبی غیرضروری) را از دست خواهید داد.

مشکل در استارت

همانطور که قبلا ذکر شد، مشکل در راه اندازی موتور ممکن است به این معنی باشد که دینام شما باتری را شارژ نمی کند. بنابراین هنگامی که کلید را در استارت می‌چرخانید، تنها صدایی که می‌شنوید صدای کلیک است – نه صدای خرخر موتور. از طرف دیگر، اگر ماشین شما مکرراً در حین رانندگی خاموش می شود، ممکن است نشانه آن باشد که شمع ها و کویل ها قدرت کافی از دینام برای روشن نگه داشتن موتور دریافت نمی کنند.

صداهای غرغر یا ناله

اتومبیل ها صداهای عجیب و غریب زیادی تولید می کنند – برخی بی ضرر هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند نشان دهنده مشکلات مکانیکی جدی باشند. وقتی صحبت از دینام های معیوب به میان می آید، به احتمال زیاد صدای غرغر یا ناله را زیر کاپوت می شنوید. این صدای غرغر یا ناله زمانی اتفاق می افتد که تسمه ای که قرقره دینام را می چرخاند نامرتب می شود. در صورت خراب شدن یاتاقان های چرخاننده شفت روتور نیز ممکن است این صدا را بشنوید.

بوی سوختن لاستیک یا سیم

بوی بد سوختن لاستیک یا سیم ممکن است نشان دهنده این باشد که قسمت هایی از دینام شما شروع به فرسودگی کرده است. از آنجایی که تسمه محرک دینام تحت کشش و اصطکاک دائمی است – و به دلیل نزدیک بودن به موتور داغ – ممکن است به مرور زمان فرسوده شود و بوی ناخوشایندی از لاستیک در حال سوختن متصاعد شود. یک یاتاقان قرقره دینام مسدود شده نیز بوی لاستیک سوخته را متصاعد می کند زیرا تسمه هنگام روشن بودن موتور قرقره گرفته شده را مالش می دهد.

ماشین خود را همیشه شارژ نگه دارید

مشکلاتی که هنگام روشن کردن وسیله نقلیه یا شارژ باتری شما وجود دارد می تواند به دلیل معیوب بودن دینام باشد! برای تشخیص حرفه ای و توصیه های خدمات شفاف، یک بازرسی سیستم الکتریکی یا یک سرویس دینام را در نزدیکترین باطری سازی برنامه ریزی کنید.

پیام بگذارید