روشن شدن چراغ ترمز خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟

روشن شدن چراغ ترمز خودرو به چه عواملی بستگی دارد | رنو راغبی

روشن شدن چراغ ترمز خودرو

ترمز یکی از مهمترین وظایف ایمنی در خودرو است. سیستم ترمز سرعت را کاهش می دهد، وسایل نقلیه را متوقف می کند و از حرکت خودرویی که در حالت استراحت است جلوگیری می کند. هنگامی که چراغ هشدار ترمز خودرو روشن می شود، به شما می گوید که مشکلی در سیستم ترمز خودرو وجود دارد. دلایل مختلفی برای روشن شدن چراغ هشدار ترمز وجود دارد، اما هیچ یک از آنها را نباید نادیده گرفت.

 

سیستم ترمز خودرو

اکثر خودروهای مدرن دارای ترمزهایی هستند که توسط یک سیستم هیدرولیک یا به عبارت دیگر روغن ترمز تحت فشار کار می کنند. ترمزها می توانند دو نوع باشند، ترمزهای دیسکی یا ترمزهای کاسه ای. برخی از خودروها دارای ترمز دیسکی در جلو و ترمز کاسه ای در عقب هستند. به این دلیل که ترمزهای جلو نسبت به ترمزهای عقب نقش بیشتری در توقف خودرو دارند زیرا هنگام ترمزگیری وزن خودرو به چرخ های جلو منتقل می شود. یک سیستم ترمز هیدرولیک با ارسال مایع ترمز از طریق مدار ترمز کار می کند. هنگامی که راننده پدال ترمز را فشار می دهد، نیرو توسط بوستر ترمز تقویت می شود، که بیشتر پیستون را در سیلندر اصلی نیرو می دهد. این باعث ایجاد فشار می شود که روغن ترمز را مجبور می کند تا در کل سیستم ترمز حرکت کند و فشار را به هر چهار ترمز منتقل کند. مهمترین قسمت های سیستم ترمز عبارتند از:

ترمزهای دیسکی

معمولا در چرخ های جلو یافت می شود. ترمزهای دیسکی از کالیپرهای ترمز استفاده می‌کنند که لنت‌های ترمز را روی دیسک فشار می‌دهند و باعث ایجاد اصطکاک می‌شوند و بنابراین هنگام فشار دادن پدال ترمز خودرو را متوقف می‌کنند. از آنجایی که انرژی جنبشی به گرما تبدیل می شود که باید دفع شود، ترمزهای دیسکی از موادی ساخته می شوند که در برابر دمای بالا مقاومت می کنند.

ترمزهای کاسه ای

معمولاً در محور عقب قرار دارد. ترمزهای کاسه ای شامل سیلندر چرخ، کفشک ترمز و کاسه ترمز می باشد. هنگامی که راننده پدال ترمز را فشار می دهد، کفش های ترمز توسط سیلندرهای چرخ به داخل کاسه ترمز می روند و خودرو متوقف می شود.

ترمز دستی / ترمز اضطراری

ترمزهای دستی که به آن ترمزهای اضطراری نیز می گویند، عمدتاً برای ثابت نگه داشتن وسیله نقلیه در زمان پارک استفاده می شود. مستقل از سیستم ترمز اصلی کار می کند. این برای اطمینان از این است که اگر هیدرولیک از کار بیفتد، همچنان می‌توانید با استفاده از ترمز اضطراری خودرو را متوقف کنید.

بوستر ترمز

برای اینکه راننده بتواند ترمزها را بدون نیروی اضافی کار کند، تقویت کننده نیروی ترمز از خلاء موتور استفاده می کند که به آن پمپ خلاء نیز می گویند. هنگامی که راننده پدال ترمز را پایین می آورد، فشار روی ترمزها را افزایش می دهد.

 

چرا چراغ هشدار ترمز روشن می شود؟

ممکن است چندین چراغ هشدار روی داشبورد وجود داشته باشد که در مورد مشکلات سیستم ترمز هشدار می دهد. حداکثر چهار چراغ هشدار مختلف وجود دارد که بسته به ماشینی که در حال رانندگی هستید می توانند روشن شوند:

  • چراغ هشدار برای سیستم ترمز هیدرولیک؛
  • خطای ABS / چراغ هشدار؛
  • چراغ هشدار لنت ترمز؛
  • چراغ هشدار ترمز دستی / ترمز دستی

چراغ هشدار برای سیستم ترمز هیدرولیک

این چراغ نشان دهنده مشکل در سیستم ترمز هیدرولیک است. اگر نور بیاید و برود سطح روغن ترمز ممکن است خیلی پایین باشد. روغن ترمز برای عملکرد ترمز بسیار مهم است. بنابراین باید خودرو را متوقف کنید و روغن ترمز را بررسی کنید و در صورت نبود آن را شارژ کنید. مخزن روغن ترمز معمولاً ظرفی از پلاستیک سفید یا زرد است. اگر نمی توانید ظرف را پیدا کنید، دفترچه راهنمای کاربر را بررسی کنید. اگر این کار کمکی نکرد، ممکن است نشانه نشت روغن ترمز باشد. نکته دیگری که باید بررسی شود پدال ترمز است. پدال را با قدرت فشار دهید. اگر به کف برود، ممکن است نشتی یا هوا در سیستم ترمز وجود داشته باشد. اگر پدال به آرامی فرو می رود و احساس می کند خیلی نرم است، ممکن است نشان دهنده نشتی روغن ترمز باشد.

 

چراغ هشدار برای لنت ترمز فرسوده

برخی از خودروهایی که دارای سیم سنسور الکترونیکی روی لنت ترمز هستند، چراغ هشدار جداگانه برای لنت ترمز فرسوده دارند. لنت های ترمز حاوی مواد اصطکاکی هستند که وقتی پدال ترمز را فشار می دهید دیسک های ترمز را می گیرند. این ماده اصطکاک به مرور زمان از بین می رود. سنسورهای کوچک حداقل ضخامت لنت‌های ترمز را کنترل می‌کنند و هنگامی که به حداقل می‌رسند چراغ‌های هشدار را روی داشبورد روشن می‌کنند. صدای جیر جیر یا نبض در هنگام ترمزگیری نیز می تواند نشان دهنده ساییدگی لنت ترمز باشد که نباید نادیده بگیرید.

پیام بگذارید