چه زمانی باید لاستیک ماشین خود را تعویض کنید؟

چرا و چه زمانی باید لاستیک های خود را تعویض کنید | رنو راغبی

لاستیک ماشین ماشین

خبر خوب این است که سنجش سلامت لاستیک ماشین های شما آنقدرها هم که فکر می کنید پیچیده نیست. در بیشتر موارد، فهمیدن زمان تعویض لاستیک ماشین فقط نیاز به نگاهی سریع با نگاهی دقیق و شاید کمک یک سکه 100 تومانی دارد. شما باید بدانید که به چه بخش هایی از لاستیک ماشین ها نگاه کنید و شاخص های کلیدی تعویض لاستیک ماشین چیست. در این راهنما، ما تمام علائمی را که برای ارزیابی دقیق لاستیک‌های خود، تعیین اینکه آیا آنها نیاز به تعویض دارند و چه زمانی نیاز دارید، و همچنین نکاتی برای انتخاب لاستیک‌های جدید در اختیار شما قرار می‌دهیم.

در اینجا سه مورد کلیدی مربوط به تعویض لاستیک ماشین وجود دارد:

  • چه زمانی باید لاستیک ماشین خود را تعویض کنید؟
  • چرا باید لاستیک ماشین خود را تعویض کنید؟
  • هنگام انتخاب لاستیک ماشین جدید برای تعویض چه عواملی را باید در نظر بگیرید؟

در این راهنمای تعویض لاستیک، ما به این سوالات و فراتر از آن پاسخ خواهیم داد تا بتوانید مطمئن باشید که لاستیک ماشین های خود را با بهترین انتخاب ها برای نیازهای رانندگی، آب و هوای محلی و ایمنی خودرو تعویض می کنید.

چه زمانی باید لاستیک ماشین خود را تعویض کنید؟

رایج ترین سوالی که مردم می پرسند این است که “چند وقت یکبار باید لاستیک ماشین خود را تعویض کنید؟” به طور کلی، دو عامل متفاوت وجود دارد که بر زمان تعویض لاستیک ماشین تأثیر می‌گذارد: فرسودگی و سن.

سایش لاستیک: همه لاستیک های ماشین در نهایت شروع به سایش می کنند. نحوه ساییدگی لاستیک های ماشین می تواند نشانه ای از مشکل در تراز یا فشار لاستیک ماشین شما باشد. آج لاستیک ماشین باید به طور یکنواخت در کل تایر ساییده شود نه در داخل یا خارج لاستیک. ساییدگی لاستیک‌ های شما صرف‌نظر از اینکه چقدر راننده خوبی هستید اتفاق می‌افتد، اگرچه اگر به درستی از لاستیک‌ها مراقبت نکنید، می‌توان آن را تسریع کرد.

سن لاستیک: پیری تایر زمانی اتفاق می افتد که اجزای لاستیک، از جمله لاستیک، در طول زمان شروع به تغییر کنند. این می تواند به دلیل اثرات زیست محیطی و شرایط ذخیره سازی، و همچنین میزان استفاده ای که تایر در هنگام راندن مشاهده می کند.

البته، تا زمانی که متخصص لاستیک ماشین نباشید، تشخیص دقیق اینکه چه زمانی فرسوده و سن لاستیک ماشین نشان می دهد که تایر دیگر برای رانندگی ایمن نیست و نیاز به تعویض دارد، دشوار است. اگر از خود می‌پرسید، «چگونه بفهمم لاستیک‌ هایم منقضی می‌شوند؟ یک سوال بهتر این است که لاستیک ماشین های من چند ساله هستند و چه زمانی باید آنها را تعویض کنم؟ برای پاسخ به این سوال، وقت آن است که یاد بگیرید چگونه اطلاعات لاستیک ماشین خود را بخوانید! هر لاستیک ماشین دارای نشانه ای است که نشان می دهد چه زمانی ساخته شده است، تا هفته و سال. این می تواند به شما در پاسخ به این سوال کمک کند: چند وقت یکبار باید لاستیک ماشین خود را تعویض کنید – حتی اگر در این موضوع متخصص نباشید.

استانداردهای صنعت خودروسازی و لاستیک سازی می گوید که شما باید تایر های خودرو خود را به طور متوسط در 6 سالگی و قبل از 10 سالگی تعویض کنید. زمان بندی تا حد زیادی به نحوه استفاده از لاستیک ماشین ها و شرایط شدید آب و هوایی بستگی دارد. نحوه نگهداری یک وسیله نقلیه نیز می تواند در زمان نیاز به تعویض تایر تأثیر بگذارد. اگر لاستیک ماشین شما تست سکه ای را پشت سر گذاشته و در بازرسی ظاهری هیچ ترک یا آسیبی دیده نمی شود، اما لاستیک ماشین 6 تا 10 ساله است، عاقلانه ترین اقدام این است که آنها را به یک فروشگاه تایر ببرید تا بازرسی کنند تا مشخص شود که آیا نیاز به انجام این کار دارید یا خیر. جایگزینی آنها را در نظر بگیرید

چرا باید لاستیک ماشین خود را تعویض کنید

دانستن اینکه چند وقت یکبار تعویض لاستیک ماشین فقط به این معنی نیست که از وسیله نقلیه خود مراقبت کنید و از اشتباهات گران قیمت جلوگیری کنید. لاستیک ماشین بخش بسیار مهمی از ایمنی وسیله نقلیه شما هستند. لاستیک ماشین فرسوده یا کهنه می تواند منجر به مشکلات مختلفی شود، از جمله:

  • به دلیل فرسودگی آج، چسبندگی جاده کمتر شده است
  • انحراف هایی که شما را سرگردان می کند یا حتی باعث تصادف می شود
  • مشکل در توقف و ترمزگیری

علاوه بر این، فشار باد ناهموار چرخ ها و مشکلات تعادل نه تنها باعث سایش نامنظم و زودرس لاستیک ماشین می شود، بلکه می تواند باعث ایجاد مشکلات گران قیمت برای وسیله نقلیه شما شود و در آینده با قبض هنگفت تعمیر خودرو مواجه شوید. هر سال تقریباً 11000 تصادف مربوط به لاستیک ماشین در جاده ها رخ می دهد. هر راننده در جاده باید در مورد سلامت و ایمنی مسافران و وسایل نقلیه خود باشد.

نحوه انتخاب لاستیک ماشین جدید برای تعویض

بعد از اینکه فهمیدید چه زمانی باید لاستیک ماشین را تعویض کنید، متوجه خواهید شد که انتخاب لاستیک ماشین جایگزین کمی فرآیندی است. شما باید با ارزیابی عادات رانندگی خود، انواع زمین و فصولی که در آن رانندگی خواهید کرد، شروع کنید تا مشخص کنید به چه چیزی در یک لاستیک ماشین نیاز دارید. همچنین باید ارزیابی کنید که تایرهای فعلی خود تا چه حد در طول عمر، هندلینگ، سواری، سر و صدا و هر دسته دیگری که متوجه شده اید، به خوبی عمل می کنند. پس از آن، شما می توانید سبک رانندگی خود را با نوع تایر مناسب مطابقت دهید.

تعویض لاستیک زاپاس ماشین

مردم معمولاً به لاستیک زاپاس خود توجه نمی‌کنند زیرا تصمیم می‌گیرند چه زمانی لاستیک‌ها را تعویض کنند. از آنجایی که زاپاس زیاد استفاده نمی شود، مردم تصور می کنند که ساییدگی یا پارگی آن را تجربه نمی کند و نیازی به تعویض ندارد. با این حال، حتی تایرهای زاپاس نیز باید پس از مدت زمان مشخصی تعویض شوند. قبل از اینکه تصمیم به تعویض آن بگیرید، حتماً تاریخ تولید روی زاپاس را بررسی کنید. خواه لاستیک ماشین استفاده شده باشد یا نه، طول عمر آن می تواند تحت تاثیر شرایط نگهداری و درمان آن باشد. اگر می‌دانید که خودروی خود را برای مدتی پارک می‌کنید، ایده خوبی است که از لاستیک‌ها در برابر نور خورشید و دمای یخبندان محافظت کنید، خودرو را به طور دوره‌ای حرکت دهید. اگر لاستیک‌های زمستانی یا تابستانی را نگهداری می‌کنید، بهتر است آن‌ها را در مکانی خشک و خنک و دور از آفتاب و سایر عوامل جوی نگهداری کنید.

پیام بگذارید