علائم خراب بودن پمپ روغن و نحوه تست سلامت آن

علائم خراب بودن پمپ روغن و نحوه تست سلامت آن | رنو راغبی

خرابی پمپ روغن

پمپ روغن یکی از ضروری ترین قطعات مکمل موتور خودرو شما است. وظیفه اصلی آن تامین روغن مورد نیاز برای روغن کاری موتور در حین کارکرد خودرو است. روغن روانکاری به اجزای فلزی موتور اجازه می دهد تا بدون ایجاد آسیب فیزیکی شدید به دلیل اصطکاک، با هم تعامل داشته باشند. روغن پمپ روغن نیز گرما را از اجزای موتور جذب می کند و اثر خنک کنندگی ایجاد می کند و از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند. اگرچه پمپ یکی از قوی ترین قطعات موتور است، اما گاهی اوقات خراب می شود. خرابی پمپ روغن باعث از بین رفتن روغن موتور می شود و می تواند منجر به آسیب فاجعه بار موتور شود. بنابراین، هر مالک خودرو باید به علائم خرابی پمپ روغن توجه داشته باشد و آن را تعویض کند تا آسیب بیشتری به خودرو وارد نشود.

علائم رایج پمپ روغن خراب

مشکلات مکانیکی متعددی در ارتباط با خرابی پمپ روغن وجود دارد. بسیاری از این مشکلات مکانیکی دارای چندین شاخص آشکار و به راحتی قابل توجه مانند افزایش دمای موتور و صداهای عجیب در حین کار موتور هستند. در اینجا برخی از شاخص های رایج پمپ روغن که به تدریج از کار می افتد آورده شده است.

1. فشار کم روغن

همانطور که قبلا ذکر شد، پمپ روغن فشار روغنی را که روغن کاری و دمای موتور شما را کنترل می کند، تامین و تنظیم می کند. پمپ با فشار دادن روغن، حرکت روغن را در قسمت های مختلف موتور تسهیل می کند. عرضه کافی روغن تضمین می کند که قطعات متحرک موتور به درستی روغن کاری شده و بدون آسیب فیزیکی به طور موثر روی یکدیگر می لغزند. روغن کاری ناکافی به دلیل فشار کم ناشی از پمپ روغن معیوب باعث می شود که اجزای موتور به شدت به یکدیگر ساییده شوند. اولین سیگنال کاهش فشار روغن، روشن شدن چراغ روغن روی داشبورد است. از دیگر پیامدهای کاهش فشار روغن، کاهش قدرت و از کار افتادن موتور است. بنابراین، پاسخ به این سوال که آیا پمپ روغن معیوب می تواند باعث آتش سوزی ناقص شود، بله است.

2. افزایش دمای موتور

روغن کاری به دو صورت دمای موتور را کاهش می دهد. ابتدا گرمای اضافی تولید شده توسط موتور را جذب می کند و در حین حرکت در قسمت های مختلف موتور آن را از بین می برد. همچنین روغن روانکاری اصطکاک اجزای موتور را کاهش می دهد. اصطکاک بیشتر باعث افزایش دمای موتور می شود. بنابراین یکی از علائم بد بودن پمپ روغن افزایش قابل توجه دمای کارکرد موتور خودروی شماست. هنگامی که جریان روغن در موتور محدود می شود و دمای موتور افزایش می یابد، چراغ چک داشبورد خودرو شما روشن می شود تا شما را از دمای هشدار دهنده موتور مطلع کند. گرم شدن بیش از حد موتور خودرو، خطرات مضر شدیدی برای موتور شما ایجاد می کند. بنابراین، هر زمان که با مشکل گرم شدن بیش از حد موتور مواجه شدید، باید خودروی خود را نزد مکانیک خودرو ببرید.

3. سر و صدای بالابر هیدرولیک

سایر اجزای ضروری عملیات سوپاپ موتور وسیله نقلیه شما بالابرهای هیدرولیک هستند. آنها فاصله دریچه را با دنباله سنگ و بادامک حفظ می کنند. بنابراین، بالابرها برای انجام کارآمد عملکرد خود به روغن کاری کافی نیاز دارند. فشار کم روغن از پمپ روغن مانع از رسیدن روغن به بالابرهای هیدرولیک می شود. سپس در تحرک دچار مشکل می شوند و هنگام حرکت صدای زیادی تولید می کنند. عدم روانکاری باعث اصطکاک شدید می شود که منجر به ساییدگی و پارگی می شود و در نتیجه طول عمر بالابرهای هیدرولیک را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

4. سر و صدا از سیستم سوپاپ

سیستم سوپاپ های خودرو همچنین شامل اجزای مهمی مانند میله‌های فشار، مهر و موم و راهنماهای سوپاپ است که موتور را روشن نگه می‌دارد. هر یک از این اجزا به جریان کافی روغن برای روانکاری قطعات فلزی نیاز دارند. روغن کاری ناکافی باعث اصطکاک قسمت های مکانیکی موتور و در نتیجه صدای تولید شده در سیستم سوپاپ-قطار می شود. به همین دلیل است که تولید سر و صدا در قطار سوپاپ می تواند یک تشخیص ساده برای خودرویی با پمپ روغن بد باشد.

5. سر و صدا در پمپ روغن

یک پمپ روغن که به درستی کار می کند بی صدا کار می کند. با این حال، هنگامی که پمپ شروع به از کار افتادن می کند، هنگامی که می خواهد روغن را به قسمت های موتور به گردش درآورد، صدای ناله و سیم کشی تولید می کند. صدای ناله و سیم کشی مخصوصاً زمانی که ماشین در حالت بیکار است به چشم می خورد. صداهای نامطلوب به دلیل فرسودگی چرخ دنده های پمپ روغن است.

نحوه تست پمپ روغن

با توجه به اینکه خرابی پمپ روغن می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی برای موتور شما شود، باید نحوه تست خرابی پمپ روغن را بیاموزید تا بتوانید به محض مشاهده علائم منفی پمپ را تعویض کنید. در اینجا روشی وجود دارد که باید برای تست خرابی پمپ روغن دنبال کنید.

رانندگی را متوقف کنید

هر زمان که متوجه چراغ روغن روی داشبورد شدید، باید خودرو را متوقف کنید و سطح روغن را با استفاده از گیج روغن بررسی کنید. زمانی که متوجه شدید سطح روغن کمتر از میزان توصیه شده برای خودرویتان است، روغن را دوباره پر کنید. ماشین خود را مجددا راه اندازی کنید و به علائم خرابی پمپ روغن که در مقاله ذکر شد توجه کنید.

فشار روغن موتور را بررسی کنید

اگر نشانگر چراغ کم فشار روی داشبورد حتی پس از پر کردن مجدد روغن موتور روشن بماند، ممکن است مشکلی در سیستم ارتباطی اندازه گیری در خودروی شما وجود داشته باشد. ارتباط نامناسب اغلب به دلیل شل بودن سوراخی که روغن وارد سیستم می شود یا مشکل سیم کشی ایجاد می شود.

فشار روغن موتور را با استفاده از گیج بررسی کنید

با توجه به اینکه پمپ روغن شما به دلیل خاموش نشدن چراغ داشبورد مشکل دارد، گیج فشار روغن را به درستی روی درگاه روغن موتور نصب کنید. برای بررسی وجود هرگونه مغایرت، اندازه گیری فشار را با فشار توصیه شده با توجه به نوع خودروی خود بررسی و مقایسه کنید. اگر خوانش‌های شما عادی به نظر می‌رسند، پس واحد ارسال شما همان مشکل است. اگر خوانش فشار پایین دارید، باید قبل از آزمایش مجدد پمپ، فیلتر روغن خود را بررسی و تمیز کنید. اگر مشکل شما برطرف نشد، بلافاصله با یک مکانیک حرفه ای تماس بگیرید تا پمپ روغن خود را تعویض کند.

وقتی یک پمپ روغن خراب می شود چه اتفاقی می افتد؟

صرف نظر از دوام پمپ روغن، برخی از خرابی های پمپ روغن باعث آلودگی روغن، سایش تدریجی، پارگی و عملکرد نادرست لوله های مکش می شود که اجتناب از آنها دشوار است. شما باید دائماً مراقب علائمی باشید که نشان می دهد ماشین شما به تعویض پمپ روغن نیاز دارد.

پیام بگذارید