4 علائم هشدار دهنده بلبرینگ چرخ معیوب در خودرو

علائم هشدار دهنده بلبرینگ چرخ معیوب در خودرو | رنو راغبی

بلبرینگ چرخ

شما از قبل می دانید که ماشین شما بدون چرخ های خوب و محکم نمی تواند به طور ایمن یا به درستی کار کند. چیزی که ممکن است ندانید این است که چرخ از یک جزء ساده دور است. در واقع، پیچیدگی های زیادی در طراحی یک چرخ وجود دارد، و چندین جزء که همه باید با هم ادغام شوند. نمونه بارز آن بلبرینگ چرخ است. بلبرینگ چرخ برای کارکردن چرخ‌ها با هم بسیار مهم هستند، به‌ویژه برای هماهنگی توپی، تایر و مجموعه‌ ها. آنها همچنین مستعد خرابی زیاد هستند، به همین دلیل دانستن علائم هشدار دهنده ضروری است. اما قبل از اینکه عمیق‌ تر به بلبرینگ ها، علائم، تأثیرات و هزینه‌ های بد بپردازیم، به همان اندازه مهم است که بدانیم چیست.

بلبرینگ چرخ چیست؟

بلبرینگ چرخ مجموعه ای از گوی های فولادی است که در یک حلقه فلزی در کنار هم قرار می گیرند که به آن بلبرینگ می گویند. در مرکز چرخ های شما، یک قطعه فلزی توخالی وجود دارد که توپی نامیده می شود. یاتاقان‌های چرخ به خوبی در داخل این توپی قرار می‌گیرند و روی یک محور فلزی سوار می‌شوند و به کاهش اصطکاک هنگام چرخش چرخ کمک می‌کنند. این یاتاقان‌ها با یاتاقان‌های موتور متفاوت هستند، زیرا هیچ منبع روان‌کاری ثابتی برای یاتاقان‌های چرخ وجود ندارد، به این معنی که آنها باید به اندازه کافی سفت باشند تا آب و گرد و غبار جاده را دور نگه دارند. آنها همچنین کل وزن وسیله نقلیه را در هنگام رانندگی تحمل می کنند، به همین دلیل است که از جاده های ناهموار، چاله ها و همچنین نیروهای جانبی در هنگام چرخش آسیب زیادی می بینند. مانند اکثر قطعات خودرو، بلبرینگ چرخ در نهایت ممکن است جای خود را به سایش دهد و حتی ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. چگونه متوجه می شوید که زمان تعویض بلبرینگ چرخ فرا رسیده است یا حداقل باید وسیله نقلیه شما توسط یک متخصص خودرو بررسی شود؟ به برخی از علائم هشدار دهنده کلیدی بد بودن بلبرینگ چرخ توجه کنید.

نحوه تشخیص خرابی بلبرینگ چرخ

بلبرینگ‌ها رایج‌ترین نوع بلبرینگ‌های چرخ هستند که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند (همراه با بلبرینگ‌های غلتکی – اگرچه دومی تطبیق پذیری یاتاقان‌های ساچمه‌ای را ندارد). انواع دیگر عبارتند از یاتاقان های غلتکی مخروطی که عمدتاً برای کامیون ها استفاده می شود و بلبرینگ های توپ دقیق که برای بارهای شعاعی شدید طراحی شده اند. صرف نظر از نوع وسیله نقلیه شما، علائم هشدار دهنده یکسان است، به ویژه صدای بد بلبرینگ چرخ.

در اینجا فقط چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

اول از همه، گوش کن! شایع ترین و به راحتی قابل شناسایی ترین علامت بلبرینگ چرخ خراب، قابل شنیدن است. اگر متوجه صدای خراش یا رنده شدن از چرخ یا لاستیک خود شدید، توجه داشته باشید که این امر به احتمال زیاد ناشی از خرابی بلبرینگ چرخ است – به خصوص اگر صدا با شتاب خودرو بلندتر شود.

یکی دیگر از نشانه های آشکار از بد بودن بلبرینگ چرخ ها: خودرویی که در هنگام رانندگی احساس سستی می کند. نشان دادن لقی ممکن است دشوار باشد، اما اساساً به هدایت ماشین شما اشاره دارد و متوجه می‌شوید که واکنش کمتر یا دقیق‌تر از حد معمول به نظر می‌رسد. شل بودن فرمان همیشه به دلیل مشکل بلبرینگ چرخ نیست، اما اغلب ممکن است این مشکل باشد. گاهی اوقات یاتاقان های چرخ ممکن است فرسوده شوند که باعث شل شدن آنها در مجموعه چرخ شما می شود.

یک پدیده مرتبط در حال کشیدن است. وقتی رانندگی می‌کنید، آیا ماشین به جایی می‌رود که شما به آن می‌گویید یا به نظر می‌رسد که ذهن خودش را دارد و به سمتی خاص منحرف می‌شود؟ باز هم، این همیشه به دلیل مشکل بلبرینگ چرخ نیست، اما مطمئناً می تواند مقصر باشد.

در نهایت به لاستیک های خود توجه کنید. چرخاندن منظم لاستیک ها می تواند به جلوگیری از سایش کمک کند – اما اگر متوجه شدید که سایش بسیار ناهموار دارید، ممکن است بخواهید بلبرینگ چرخ ها را بررسی کنید.

نحوه تشخیص صدای بد بلبرینگ چرخ

صداهای زمزمه

صداهای زیادی از یک وسیله نقلیه می آید که دلیل نگرانی است، بنابراین مهم است که بین آنها تفاوت قائل شوید تا از تشخیص اشتباه جلوگیری شود. سر و صدا می تواند گمراه کننده باشد: صدای زمزمه در حین رانندگی می تواند ناشی از چندین مشکل مختلف باشد، که از لاستیک های شما شروع می شود، اما همچنین می تواند بلبرینگ چرخ یا اتصال CV باشد.

جیغ و غرغر کردن

صداهای یک بلبرینگ چرخ معیوب عبارتند از غوغای چرخه ای، جیغ و یا صدای غرغر. همچنین می توانید متوجه شوید که صدا به بلبرینگ چرخ ها مربوط می شود اگر متناسب با سرعت خودرو تغییر کند. صدا ممکن است با هر چرخش بدتر شود، یا ممکن است به طور لحظه ای ناپدید شود.

صدای دیفرانسیل عقب در مقابل صدای بلبرینگ چرخ

صدای زوزه که صرفاً در هنگام کاهش سرعت رخ می دهد، نشانگر بسیار خوبی برای پیش بارگیری شل یاتاقان پینیون است. اگر زوزه در هنگام شتاب گیری با سرعت های مختلف اتفاق بیفتد، احتمالاً دنده فرسوده شده است. با این حال، یاتاقان‌های فرسوده بیش از حد، زمانی که از چرخ دنده‌ها به درستی پشتیبانی نمی‌کنند، صدای زوزه‌ای نیز ایجاد می‌کنند. آنها همچنین تمایل دارند هنگام چرخش صدای غرش تولید کنند.

بلبرینگ چرخ معیوب یک مشکل جدی است

به طور خلاصه: مشکل در بلبرینگ چرخ ها می تواند نرمی سواری و طول عمر لاستیک های شما را به خطر بیندازد، اما بیشتر از آن، می تواند نگرانی های ایمنی واقعی ایجاد کند. به این ترتیب، مهم است که یاتاقان‌های چرخ را در اولین نشانه‌های مشکل بررسی کنید. این مؤلفه خودکار که اغلب نادیده گرفته می شود را بدیهی تلقی نکنید. با این علائم هشدار دهنده هماهنگ باشید. در اولین نشانه مشکل، خودرو را سوار کنید تا بلبرینگ چرخ ها توسط یک متخصص بازرسی شود.

سوالات متداول:

سوال: آیا رانندگی با بلبرینگ چرخ خراب ایمن است؟

پاسخ: خیر. در واقع اگر یکی از یاتاقان های شما فرسوده شده باشد، رانندگی می تواند بسیار خطرناک باشد، به خصوص که ممکن است باعث توقف چرخ در حین رانندگی شود. علاوه بر این، بلبرینگ چرخ آسیب دیده فشار زیادی به توپی، مفصل CV و خود گیربکس وارد می کند.

س: اگر بلبرینگ چرخ معیوبی داشته باشید چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ: بلبرینگ چرخ معیوب می تواند چندین موقعیت بالقوه خطرناک را ایجاد کند، از جمله اینکه وسیله نقلیه شما آنطور که باید پاسخگو نیست. لاستیک‌های شما نیز سریع‌تر فرسوده می‌شوند و می‌توانید سایش ناهموار تایر را تجربه کنید. آخرین، اما نه کم اهمیت، چرخ شما می تواند به طور کامل در حین رانندگی بیفتد، زیرا یاتاقان بخشی ضروری از اتصال چرخ به ماشین شما است.

س: هزینه تعویض بلبرینگ چرخ چقدر است؟

پاسخ: تعویض بلبرینگ چرخ یک کار استاندارد است، بنابراین بسته به سال خودرو، ساخت و مدل شما، هزینه باید بسیار ساده باشد. با این حال، اگر مسائل مرتبط دیگری کشف شود، مانند نیاز به برداشتن بند فرمان برای تعویض بلبرینگ چرخ، یا مجبور به تعویض برخی از اجزای سیستم تعلیق، هزینه ها متفاوت خواهد بود.

س: علائم بلبرینگ بد چیست؟

پاسخ: سر و صدا شایع ترین علامت خرابی بلبرینگ چرخ است. با این حال، علائم بالقوه دیگری نیز وجود دارد، مانند لرزش هنگام رانندگی. در سرعت های پایین، شما می توانید ارتعاشات را احساس کنید، در حالی که در سرعت های بالاتر، آنها به صورت صداهای زمزمه ظاهر می شوند.

 

 

 

پیام بگذارید