لنت ترمز به طور متوسط چقدر دوام می آورد؟

لنت ترمز به طور متوسط چقدر دوام می آورد؟ | رنو راغبی

چرا لنت ترمز فرسوده می شوند؟

هنگامی که روی ترمز پا می گذارید، مایع هیدرولیک حرکت پدال ترمز را به یک نیروی گیره قوی تبدیل می کند که وسیله نقلیه شما را متوقف می کند. ترمزهای شما باید قوی و قابل اعتماد باشند، زیرا اگر یک کودک کوچک یا حیوان به طور ناگهانی از جلوی شما بیرون بزند، یک فاصله کوتاه می تواند به معنای تفاوت بین مرگ و زندگی باشد. لنت ترمز اجزایی هستند که هنگام فشردن پدال ترمز دیسک های ترمز را لمس می کنند و با اعمال اصطکاک و فشار به دیسک ها چرخش چرخ ها را کاهش می دهند. وسایل نقلیه با ترمز دیسکی دارای لنت ترمز هستند در حالی که وسایل نقلیه با ترمز کاسه ای فاقد لنت هستند. ترمز دومی یک سبک قدیمی تر از ترمز است که در از بین بردن گرما یا کاهش سرعت خودرو در هوای مرطوب خوب نیست. از آنجایی که هر بار که روی پدال ترمز می گذارید، مواد لنت ترمز کمی مصرف می شود، برای همیشه دوام نمی آورند. بنابراین لنت ترمز چقدر دوام می آورد و چه چیزی بر میانگین عمر آنها تأثیر می گذارد؟

نحوه مصرف شدن لنت ترمز

از آنجایی که لنت ترمز با تماس با دیسک های متحرک روی چرخ ها به کاهش سرعت خودرو کمک می کنند، اصطکاک زیادی را تجربه می کنند که مواد لنت ترمز را از بین می برد. اصطکاک باعث گرم شدن ترمزها نیز می شود که به مرور زمان لنت ها را خراب می کند.

میانگین عمر لنت ترمز

لنت ترمز جزء لوازم مصرفی است زیرا استفاده از لنت فرسوده می شود. اگرچه فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند زمان استفاده ایمن از لنت ترمز را در وسیله نقلیه شما تعیین کند، اما میانگین طول عمر بیشتر خودروها بین 30000 تا 70000 کیلومتر است. توقف های شدید مکرر عمر لنت ترمز را به شدت کاهش می دهد، اما این رفتار مورد انتظار در یک برنامه کاربردی مانند یک خودروی اسپرت در روز پیست است.

عوامل موثر بر عمر لنت ترمز

میانگین عمر لنت ترمز به عوامل مختلفی از جمله جنس لنت، شرایط رانندگی، نوع و بار خودرو و سبک رانندگی شخصی بستگی دارد. در اینجا مواردی وجود دارد که بر طول عمر لنت ترمز تأثیر می گذارد.

  • رانندگی در مناطقی که به ترمز زیاد نیاز دارند مانند جاده های کوهستانی یا در مکان هایی با توقف های زیاد مانند در شهر یا در ترافیک توقف و رفت، ترمزها را سریع تر از بین می برد، فقط به این دلیل که اصطکاک و گرمای بیشتری را تجربه می کنند.
  • خودروهای بزرگ‌تر و سنگین‌تر معمولاً با لنت‌های ترمز قوی‌تر و محکم‌تر عرضه می‌شوند، زیرا به کمک بیشتری برای کاهش سرعت و توقف چیزی با چنین شتاب زیادی نیاز دارند. وسایل نقلیه ای مانند نیمه کامیون هایی که انتظار می رود بار بزرگی را حمل کنند معمولاً طول عمر لنت ترمز یکسان یا بهتر از خودروهای جاده ای دارند، اما وسیله نقلیه سواری که اغلب برای حمل بارهای سنگین استفاده می شود، لنت ترمز را خیلی زودتر فرسوده می کند.
  • رانندگانی که از هر دو پا برای کارکردن ترمز و پدال گاز استفاده می‌کنند، تمایل دارند با پای چپ خود ترمز را ترمز کنند. این باعث می شود که مواد لنت ترمز با سرعت بسیار بیشتری سایش شود.
  • خودروهای پرفورمنس و تقویت شده به لنت ترمز بهتری نیاز دارند زیرا اغلب در نزدیکی محدوده خودرو حرکت می کنند و به سرعت شتاب می گیرند و سرعت خود را کاهش می دهند. رانندگانی که لنت های خیابانی معمولی را به یک روز پیست یا اتوکراس می‌برند، حتی می‌توانند بعد از یک یا دو رویداد، لنت های خیابانی را بجوند، زیرا معمولاً از لنت های خیابانی برای توقف‌های سخت مکرر در این راه استفاده نمی‌شود.
  • رانندگانی که از نزدیک سایر وسایل نقلیه را دنبال می کنند، نسبت به رانندگان صبور بیشتر، سایش لنت ترمز سریعتر را تجربه می کنند. فاصله نزدیک به این معنی است که آنها زمان کمتری برای واکنش دارند که منجر به ترمزهای مکرر و ناگهانی می شود.
  • ترمز نرم و ثابت باعث دوام بیشتر لنت ها می شود. سایر اجزای سیستم ترمز شما را نیز از سایش غیر ضروری نجات می دهد.
  • لنت های سرامیکی عموما بیشترین طول عمر را دارند. لنت های نیمه فلزی بهترین ها هستند و لنت های ارگانیک معمولاً کوتاه ترین عمر را دارند.
  • اگر ABS (سیستم ترمز ضد قفل) روشن شود، مسافت ترمز را همانطور که در نظر گرفته شده کوتاه می کند اما ممکن است سایش لنت ها را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

زمان تعویض لنت ترمز

این ایده خوبی است که با هر تعویض روغن لنت ترمز را بررسی کنید زیرا طول عمر می تواند بسیار متفاوت باشد. همچنین دفترچه راهنمای سرویس خودروی خود را برای فواصل زمانی توصیه شده برای تعویض بررسی کنید. همیشه بهتر است قبل از مشاهده علائم، لنت ترمز را تعویض کنید تا عمر قطعات دیگر مانند دیسک ها و کالیپر ها افزایش یابد. لنت ترمز در واقع به دفع گرما کمک می کند. هنگامی که لنت ها فرسوده می شوند، قادر به تحمل گرمای زیادی نیستند و بیشتر در معرض محو شدن ترمز قرار می گیرند.

چگونه لنت ترمز خود را طولانی تر نگه دارید

به جرات می توان گفت که هیچ کس نمی خواهد لنت ترمزهایش به سرعت از بین برود. بنابراین، برای افزایش عمر لنت ترمز خود چه کاری می توانید انجام دهید؟ این روش ها را امتحان کنید تا از تعویض سریع لنت ترمز جلوگیری کنید:

رانندگی آهسته تر

وقتی آهسته تر رانندگی می کنید، ترمزهای شما باید نیروی کمتری را اعمال کنند تا ماشین شما را متوقف کند. و نیروی کمتر = فشار کمتر بر روی لنت ترمز شما که منجر به کندتر فرسودگی آنها می شود. البته باید همیشه حواستان به محیط اطرافتان باشد و در محدوده سرعت مناسب بمانید. بنابراین لطفاً سعی نکنید در بزرگراه با سرعت کمتر از 20 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید!

کاهش وزن ماشین شما

باربری، صندلی عقب و صندوق عقب خود را بررسی کنید تا ببینید آیا وزن غیر ضروری حمل می کنید یا خیر. هر چه ماشین شما سنگین تر باشد، نیروی مورد نیاز برای توقف آن بیشتر است. کاهش وزن غیر ضروری یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش طول عمر لنت است.

دنده معکوس

همانطور که قبلا ذکر شد، استفاده از دنده معکوس می تواند به طور قابل توجهی استرس شما را بر لنت ترمز کاهش دهد. دنده معکوس شامل برداشتن پای خود از روی پدال گاز و پایین آوردن دنده ها برای کاهش سرعت خودرو بدون اتکا به ترمز است. به این ترتیب، شما فقط باید در مواقع اضطراری یا زمانی که ماشین با دنده اول حرکت می کند (که به هر حال فقط به مقدار کمی نیروی ترمز نیاز دارد) از ترمز استفاده کنید.

جمع بندی

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر عمر لنت ترمز تأثیر بگذارد. و خوشبختانه، برخی از عناصر، مانند سبک رانندگی شما، مواردی هستند که می توانید کنترل کنید. با این اوصاف، به یاد داشته باشید که لنت ترمز خود را به طور منظم بررسی کنید و هر زمان که لنت ترمز را تعویض کردید، روی مجموعه ای از لنت ترمزهای خوب سرمایه گذاری کنید.

پیام بگذارید