نحوه انتخاب لنت ترمز مناسب برای خودرو

انتخاب لنت ترمز رنو

انتخاب لنت ترمز یک مکانیسم به ظاهر ساده و در عین حال پیچیده است. هنگامی که یک خودرو ترمز می کند، دیسک ترمز و لنت تأثیر مستقیمی روی خودرو می گذارند که می توانند به خودروی شما کمک کند تا در زمان مناسب متوقف شود و از تصادفات غیرضروری جلوگیری شود. در این میان، اگر کیفیت لنت ترمز بد باشد، مستقیما بر عملکرد ترمز تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که باید  فرآیند انتخاب لنت ترمز را با دقت برای خودروی خود انجام دهید تا از کارآمدی ترمز مطمئن شوید. رانندگان می توانند در هر سفری که ترمزها نرم و کارآمد کار می کنند، با اطمینان خاطر بیشتری به مسیر خود ادامه دهند.

هر فردی که ماشین دارد می داند که لنت ترمز یکی از مقاوم ترین قطعات در برابر سایش است. بنابراین علاوه بر تعویض آنها در زمان مناسب، باید بدانید که چگونه مناسب ترین لنت ها را برای خودروی خود انتخاب کنید.

انتخاب لنت ترمز با بهترین کیفیتخطرات انتخاب لنت ترمز تقلبی و بی کیفیت

همان طور که شما خطر استفاده از لاستیک های ارزان قیمت را برای ماشین خود قبول نمی کنید، به همان میزان هم نباید خطر استفاده و انتخاب لنت ترمز ارزان برای تعمیر ترمز خودروی خود را بپذیرید؟ در بازار، هنوز انواع بی شماری از لنت ترمز بی کیفیت وجود دارد و مردم اغلب بدون توجه به  اهمیت و نفش آن، لنت ترمز تقلبی می خرند. با این حال، نتیجه این مشکل می تواند عملکرد سیستم ترمز را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه شما را با مهم ترین دلایل و خطرات انتخاب لنت ترمز بی کیفیت و تقلبی آشنا می کنیم:

 • هنگامی که ترمزها فوری هستند، خودرو را نمی توان به موقع متوقف کرد و باعث تصادف غیر ضروری می شود. (بهتر است فاصله ترمز را افزایش دهید)
 • قفل شدن چرخ ها و از دست دادن توانایی کنترل جهت، آسان است.
 • هنگام ترمز گرفتن صدا می آید
 • لنت های بد می توانند روی روتورها تأثیر بگذارند. اگر لنت های ترمز بی کیفیتی دارید که منجر به پارگی، ترک خوردن و افتادن از روتور می شود، فشاری به ترمزی که اکنون مستقیماروی روتور قرار می گیرد وارد نمی شود. روتور تاب خورده، ترک بخورد و در نهایت به کلی از کار بیفتد.
 • لاستیک ها در اثر عدم انتخاب لنت ترمز با کیفیت آسیب می بینند. اگر ترمزها به دلیل فرسوده یا خوردگی لنت ترمز، روتور یا کالیپرها از کار بیفتند، می تواند باعث شود که روی ترمزها پا بگذارید و منجر به نامتعادل شدن لاستیک ها و در نهایت فرسودگی سریعتر از حد معمول شود.

چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟

نحوه انتخاب لنت ترمز خوب برای وسیله نقلیه موضوع مهمی است که بر عملکرد و ایمنی خودرو شما تأثیر می گذارد. انتخاب لنت ترمز مناسب به دلیل گستردگی انواع لنت ترمز به طور فزاینده ای دشوار می شود. همه لنت ترمزها یکسان طراحی نشده اند. و هر کدام با مواد و فرآیندهای خاص خود ساخته شده اند که عملکرد، نویز، قیمت، ضمانت ها و توانایی انجام مداوم و ایمن آنها را در طول عمر خود تعیین می کند. طول عمر یک پیش نیاز مشترک برای بسیاری از خریداران است، زیرا باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود.

لنت های ترمز همیشه باید قبل از پوشیدن کامل و طبق توصیه سازنده برای حفظ قدرت توقف بهینه تعویض شوند. این آسیب به سایر اجزای ترمز مانند کالیپرهای ترمز و دیسک های ترمز را کاهش می دهد. برای انتخاب لنت ترمز با کیفیتی که نیاز دارید، به نکات زیر توجه کنید:

 • شرایط رانندگی

مواد لنت ترمز به سبک رانندگی و نیازهای شما بستگی دارد. خرید لنت های جایگزین مستلزم انتخاب موادی است که از آن ساخته شده اند. در این مرحله، شما باید شدت نیاز به ترمز را تعیین کنید. بهترین انتخاب لنت ترمز برای خودروی شما به کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد. لنت ها حاوی یک ماده اصطکاک قربانی هستند که به یک لنت فلزی متصل شده است. هر بار که از ترمز استفاده می کنید، مقدار کمی از آن مواد فرسوده می شود. اینکه چقدر بپوشیم به عواملی بستگی دارد. به عنوان مثال، ترمزهای ناگهانی و توقف های ناگهانی مکرر، علت فرسودگی سریع تر لنت ترمز شما هستند. همین امر در مورد رانندگی در جاده های خاکی یا سایر شرایط شدید صدق می کند.

 • حداکثر دما

لنت های ترمز خوب باید بتوانند در هر آب و هوای خشک، مرطوب، گل آلود، گرم یا سرد کار کنند.

حداکثر دما: این بالاترین دمایی است که لنت ترمز می تواند قبل از ناامن شدن تحمل کند. در هنگام استفاده معمولی در خیابان، لنت های ترمز معمولاافزایش دما بیش از 200 درجه سانتیگراد یا 392 درجه فارنهایت را مشاهده نمی کنند. با این حال، روزهای پیست داستان متفاوتی است، زیرا دمای هوا احتمالاً به 1000 درجه فارنهایت می رسد، زیرا ترمزها اغلب و با شدت بیشتری اعمال می شوند.

 • پاسخ اصطکاک به دما

رانندگان باید توجه داشته باشند که چه مقدار نیرو به لنتال وارد می شود تا در هنگام ترمز اضطراری در مقایسه با ترمز معمولی، پاسخی مشابه داشته باشند.

 • طول عمر لنت ترمز

لنت های ترمز مستعد سایش هستند. آیا باید در نظر بگیرید که لنت های ترمز چه مدت برای دوام طراحی شده اند؟ لنت ها به طور متوسط می توانند حدود 40000 مایل دوام بیاورند، اما دامنه آن بسیار گسترده است: به طور معمول، طول عمر آنها بین 20000 تا 65000 مایل است. عوامل زیادی بر عمر لنت ترمز شما تأثیر می گذارد، از عادت های رانندگی گرفته تا مواد لنت ترمز. به عنوان مثال، آهسته تر رانندگی کنید و در کنار انتخاب لنت ترمز مناسب به طول عمر بیشتر آن کمک کنید.

 • جنس لنت ترمز

بسیاری از رانندگان سوال می کنند که “چه نوع لنت ترمزی برای ماشین من بهتر است؟” نوع موادی که استفاده می کنید تا حدی به نوع وسیله نقلیه ای که رانندگی می کنید بستگی دارد. آیا می خواهید بچه ها را با یک وانت یا شاسی بلند حمل کنید؟ یا وسایل سنگین را روی کامیون حمل می کنید؟ لنت ترمز معمولا از یکی از سه ماده مختلف ساخته می شود: آلی، سرامیکی و نیمه فلزی که هر کدام ویژگی ها و مزایا و معایب خاص خود را دارند.

انتخاب لنت ترمزچه نوع لنت ترمزی را باید انتخاب کنم؟

3 نوع لنت ترمز وجود دارد: لنت ترمز ارگانیک، لنت ترمز سرامیکی و نیمه فلزی. این 3 نوع لنت ترمز به عنوان بسیار بادوام رتبه بندی می شوند، آنها نه تنها برای نیازهای رفت و آمد روزانه استفاده می شوند، بلکه بهترین گزینه جهت انتخاب لنت ترمز برای بکسل نیز محسوب می شوند. هر لنت ترمز با استفاده از مواد مختلف و فرآیندهای تخصصی تولید می شود و عملکرد و کاربردهای متفاوتی دارد.

1- لنت ترمز سرامیکی

لنت های ترمز سرامیکی از مواد بسیار شبیه به نوع سرامیک مورد استفاده در ساخت سفال و بشقاب ساخته می شوند. با این حال، مواد لنت ترمز سرامیکی متراکم تر و به طور قابل توجهی بادوام تر است.

لنت‌های ترمز سرامیکی همچنین دارای الیاف مسی ظریفی هستند که به افزایش اصطکاک و هدایت حرارتی کمک می‌کنند. مواد سرامیکی و ساخت مس باعث می شود که مکانیسم ترمز حتی در دماهای بالا به خوبی کار کند و سریعتر بازیابی شود. ساختار سرامیکی صدا و ارتعاشات را در محدوده فرکانسی که انسان می شنود جذب می کند.

لنت های ترمز سرامیکی از نظر کاهش گرد و غبار، سایش کمتر، عملکرد قابل اعتماد، محدوده دمایی وسیع و همچنین شرایط رانندگی قابل اعتمادتر هستند.

2- لنت ترمز ارگانیک

در ابتدا لنت ترمز از آزبست ساخته می شد، ماده ای جاذب گرما که برای سایش و پارگی لنت ترمز مناسب بود. با این حال، پس از مدتی استفاده، متخصصان دریافته‌اند که در صورت قرار گرفتن طولانی مدت، آزبست یک ترکیب بالقوه سرطان‌زا است. برای غلبه بر این مشکل خطرناک، لنت های ترمز ارگانیک ساخته شد.

این لنت ترمز از مواد ایمن تری مانند مخلوطی از الیاف، ترکیبات کربنی، لاستیک، شیشه یا فایبرگلاس … که توسط رزین به هم متصل شده اند، استفاده می کند. این نوع لنت ترمز فقط مقدار متوسطی اصطکاک ایجاد می کند و گرمای زیادی تولید نمی کند.

بنابراین، ماشین همیشه نرم و بدون سروصدا در هنگام ترمزگیری کار می کند. اکثر سازندگان معتبر و رده بالا هنگام ساخت خودرو از لنت ترمز ارگانیک استفاده می کنند، اما این تنها در بیش از 50 درصد از خودروهای جدید صدق می کند. این در حالی است که سایر خودروسازان از انواع لنت ترمز در خطوط تولید خود استفاده می کنند.

با این حال، لنت‌های ترمز ارگانیک سریع‌تر فرسوده می‌شوند، بنابراین باید مرتباً تعویض شوند. علاوه بر این، این نوع لنت ترمز فقط در محیط های با دمای پایین بهترین عملکرد را دارد. هنگامی که آب و هوا خیلی شدید باشد یا ترمز بیش از حد قوی باشد که گرمای زیادی ایجاد می کند، عملکرد لنت ترمز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

3- لنت ترمز نیمه فلزی

لنت های ترمز نیمه فلزی بین 30 تا 70 درصد فلز هستند، از جمله مس، آهن، فولاد و سایر آلیاژهای کامپوزیت. این فلزات مختلف با روان کننده گرافیت و سایر پرکننده ها ترکیب می شوند تا لنت ترمز را تکمیل کنند.

لنت های نیمه فلزی در صنعت خودروسازی بسیار محبوب هستند و همه کاره ترین لنت ترمز در بازار به حساب می آیند. این لنت ترمز بدیهی است که محدودیت های زیادی دارد، اما بسیاری از مردم بر این باورند که استفاده از لنت ترمز نیمه فلزی همچنان بهترین انتخاب است. همه چیز به کاربرد آن بستگی دارد.

انتخاب لنت ترمزآیا لنت ترمز سرامیکی بهتر از نیمه فلزی است؟

تصمیم گیری در مورد انتخاب لنت ترمز نیمه فلزی در مقابل سرامیکی بسیار دشوار است. قبل از ظهور لنت های سرامیکی، لنت ترمز نیمه فلزی بهترین لنت ترمز موجود در بازار محسوب می شد. البته، سودمندی نیز با فناوری جدید کمرنگ می شود، اما به گفته برخی خودروسازان، لنت ترمز نیمه فلزی خودرو همچنان می تواند با بسیاری از محصولات سطح بالا رقابت کند.

لنت های ترمز ساخته شده از نیمه فلزی می توانند عملکرد بهتری داشته باشند و مقرون به صرفه تر هستند، اگرچه می توانند در حین استفاده سفت و پر سر و صدا باشند.

لنت های سرامیکی دارای مزایای بسیاری هستند، اما هزینه تولید این نوع لنت ترمز در مقایسه با تمام لنت ترمز گران تر است. علاوه بر این، توانایی سرامیک در جذب یکنواخت گرما به اندازه سایر مواد نیست. این امر باعث می شود که گرمای حاصل از فرآیند ترمز از لنت ها خارج شود و به بقیه قسمت های سیستم وارد شود و باعث ساییدگی و پارگی قطعات مرتبط شود.

این نوع انتخاب لنت ترمز نیز بهترین گزینه محسوب نمی شود. هنگام رانندگی در شرایط آب و هوایی بسیار سرد یا در مسیر. آنها همچنین می توانند کمتر گاز بگیرند و عملکرد کمتری داشته باشند، به این معنی که وقتی برای اولین بار ترمز می کنید، به خصوص در هوای سرد، قدرت توقف فوری کمتری را متوجه خواهید شد.

اگر مرتبا از ماشین خود برای کارهای سخت تر استفاده می کنید – مانند بکسل کردن در مسیرهای کوهستانی، ممکن است بهتر باشد انتخاب لنت ترمز سرامیکی، تمام فلزی یا درجه یک را ترجیح دهید.

نکاتی که باید قبل از خرید لنت ترمز در نظر بگیرید

اگر لنت ترمز معیوب یا فرسوده باشد، هیچ خودرویی را نمی توان ایمن در نظر گرفت. بنابراین در کنار توجه به ویژگی های لنت ترمز، در هنگام خرید باید به فاکتورهایی نیز توجه کرد.

 • یک برند قابل اعتماد بیابید: برای اطمینان از کیفیت و اصل بودن لنت ترمز، باید محصولاتی را از تامین کنندگان معتبر در بازار خریداری کنید.
 • گارانتی را بررسی کنید: بسیاری از تولیدکنندگان (یا خرده فروشان) ضمانت هایی را برای انتخاب لنت ترمز ارائه می کنند. در حالی که برای ساییدگی و پارگی تدریجی طراحی شده اند. اگر آنها با گارانتی مسافت پیموده شده همراه باشند، این نشانه خوبی از خدمات است.
 • گواهینامه ها را نادیده نگیرید دو گواهینامه عمومی لنت ترمز شامل آنالیز اثربخشی تفاضلی (D3EA) و رویه های ارزیابی اثربخشی ترمز (BEEP) وجود دارد.

جمع بندی در مورد انتخاب لنت ترمز:

لنت های ترمز نیز مانند لاستیک ها مستعد فرسودگی هستند و نیاز به تعویض فوری دارند. و بد بودن لنت ترمز می تواند در دراز مدت هزینه بیشتری برای شما داشته باشد. هنگام مقایسه مارک های لنت ترمز برای استفاده در وسیله نقلیه خود، شما باید بیشتر از هز چیزی نوع لنت ترمز را در نظر بگیرید.

همچنین باید ویژگی های کلیدی هر برند، طول عمر و کیفیت آنها را در نظر بگیرید. آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که یک مارک پایین تر و با کیفیت پایین بخرید. و آنها را روی شما بیفتند و به ماشین شما آسیب جدی وارد کنند. راه های زیادی وجود دارد که لنت های ترمز بی کیفیت می توانند به قسمت های مختلف وسیله نقلیه شما آسیب برسانند. به عنوان مثال، انتخاب لنت ترمز نامناسب می تواند به روتورها، کالیپرها و لاستیک ها آسیب برساند، اگر فورابا آن برخورد نکنید.

منبع: https://carfromjapan.com/article/car-maintenance/good-brake-pads-for-your-car/

پیام بگذارید