نحوه نگهداری از سیستم تهویه مطبوع خودرو

نحوه نگهداری از سیستم تهویه مطبوع خودرو | رنو راغبی

سیستم تهویه مطبوع خودرو

یک سیستم تهویه مطبوع خوب تمرکز بر رانندگی را آسان‌تر می‌کند و تعمیر و نگهداری منظم تهویه مطبوع شما فقط یک موضوع راحتی نیست، بلکه یک موضوع ایمنی است. چه زمستان سرد و چه تابستان گرم، بهار با آلرژی یا پاییز مرطوب، مراقبت از سیستم تهویه مطبوع خودرو بسیار مهم است.

تهویه خودرو

سیستم تهویه مطبوع در خودروی شما همچنان با همان اصول اولیه توسعه یافته در دهه 1930 کار می کند و از سه قسمت اصلی – کمپرسور، کندانسور و اواپراتور تشکیل شده است. آنها با همکاری یکدیگر مبرد را از طریق یک سیستم حلقه بسته فشار بالا/فشار کم منتقل می کنند. در طول چرخه کامل سیستم، مبرد از گاز به مایع و دوباره به گاز تبدیل می شود. کمپرسور توسط یک تسمه متصل به موتور خودرو به حرکت در می آید. اینجاست که گاز مبرد کم فشار قبل از پمپ شدن به کندانسور به گازی با فشار بالا و دمای بالا فشرده می شود. کندانسور مانند رادیاتور ماشین شما با دفع گرما و همچنین خنک کردن گاز مبرد پرفشار عمل می کند تا به مایع پرفشار تبدیل شود. مبرد سرد سپس از طریق دریچه گاز حرکت می کند که فشار را کاهش می دهد تا مبرد زمانی که به اواپراتور می رسد می تواند به حالت گازی برگردد. اواپراتور دستگاهی است که درست در پشت دریچه هوا بالای داشبورد خودرو قرار دارد. گرما را از محفظه سرنشینان خودرو گرفته و مایع مبرد کم فشار را به گاز تبدیل می کند. در طی این فرآیند، یک فن هوای خنک را به داخل خودرو می دمد.

 

فیلتر کابین را به طور مرتب تعویض کنید

فیلتر هوای کابین که در بیشتر خودروها در پشت محفظه دستکش قرار دارد، وظیفه فیلتر کردن هوای ورودی به کابین خودرو از طریق سیستم گرمایش و تهویه مطبوع را بر عهده دارد. فیلتر کابین از ورود بو، گرد و غبار، گرده و سایر ذرات به داخل کابین جلوگیری می کند. گرفتگی فیلتر هوای کابین مستقیماً بر کیفیت هوای داخلی خودرو شما تأثیر می گذارد. مدت زمان تعویض فیلتر هوای کابین به مدل، مدل و سال وسیله نقلیه شما بستگی دارد، بنابراین باید دفترچه راهنمای مالک خود را برای تأیید بررسی کنید. به طور کلی، جایی بین هر 15000 تا 30000 مایل است.

 

تهویه هوای خود را به صورت هفتگی اجرا کنید

هر هفته تهویه مطبوع را روشن کنید و بگذارید حدود 5 تا 10 دقیقه کار کند. دما را روی خنک ترین تنظیم و بالاترین سرعت فن تنظیم کنید. این به حفظ فشار گاز در حد مطلوب کمک می کند. همچنین اطمینان حاصل می کند که کمپرسور به درستی کار می کند و احتمال بروز مشکل مکانیکی را کاهش می دهد. اگر سیستم تهویه مطبوع ماشین شما دارای تنظیمات یخ زدایی است، توصیه می شود این کار را هر هفته به مدت 5 تا 10 دقیقه اجرا کنید تا رطوبت از سیستم خارج شود و در نتیجه از ایجاد کپک جلوگیری شود.

 

سیستم تهویه مطبوع خودروی خود را دوباره شارژ کنید

بسیاری از مشکلات سیستم های تهویه مطبوع داخل خودرو ناشی از سطوح پایین مبرد است که برای خنک کردن هوا استفاده می شود. مبرد، که به عنوان خنک کننده نیز شناخته می شود، مانند سایر مایعات موجود در ماشین شما، باید به طور دوره ای پر شود. بین شارژ مجدد، نظارت بر مقدار اهرم خنک کننده به دو دلیل مهم است:

  • اگر سطح خیلی پایین بیاید، ممکن است لازم باشد کاملاً تخلیه شود و توسط تکنسین خودرو دوباره پر شود.
  • ممکن است نشتی در سیستم تهویه مطبوع وجود داشته باشد که نیاز به بررسی کامل دارد زیرا مایع خنک کننده نباید بدون دلیل کاهش یابد.
  • مایع خنک کننده همچنین می تواند به محیط زیست آسیب برساند، بنابراین نشتی باید بررسی و تعمیر شود.

مایع خنک کننده تهویه مطبوع خودروی شما یک زمان شارژ مجدد توصیه شده دارد، به احتمال زیاد تقریباً هر دو تا سه سال یکبار است. برای جزئیات، دفترچه راهنمای سرویس یا کتابچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید.

 

تسمه، لوله ها و شیلنگ ها را بررسی کنید

کمپرسور تهویه مطبوع معمولاً توسط موتور خودرو از طریق تسمه به حرکت در می آید. روغن کاری یا نگهداری ناکافی ممکن است منجر به خرابی کمپرسور شود. هرگز صدای عجیب و غریب و غیرعادی که از کمپرسور می آید را نادیده نگیرید. چنین صداهایی ممکن است نشان دهنده مشکلات مربوط به تسمه محرک، ورود مبرد مایع به درگاه کمپرسور و حتی فرسودگی تسمه باشد. بنابراین، تسمه های محرک، شیلنگ ها و خطوط لوله گاز را بررسی کنید و در صورت لزوم روغن کاری کنید.

رادیاتور را تمیز کنید

کندانسور تهویه مطبوع بلافاصله در مقابل رادیاتور موتور قرار دارد و اگر موتور داغ باشد یا بیش از حد گرم شود، ممکن است بر تهویه مطبوع نیز تأثیر بگذارد. در صورت گرم شدن بیش از حد رادیاتور، گرمای بیش از حد ممکن است به کندانسور منتقل شود و مشکلاتی ایجاد کند. بنابراین رادیاتور باید هر 3 ماه یکبار تمیز شود.

 داخل ماشین را تمیز کنید

با گذشت زمان، کثیفی و رطوبت می تواند در سیستم تهویه مطبوع خودرو رشد کند و باعث ایجاد آفت در واحد تهویه مطبوع خودرو شود. تمیز کردن فضای داخلی خودرو با گردگیری و جاروبرقی منظم، به جلوگیری از تجمع کثیفی و زباله کمک می کند. تمامی فرش ها و تشک های داخل خودرو باید هر هفته با جاروبرقی تمیز شوند. تمیز کردن کامل سیستم تهویه مطبوع ضد باکتری نیز به حفظ وضعیت خوب سیستم تهویه مطبوع، بدون بو کردن خودرو و خنک سازی بهتر کمک می کند. فقط از محصولات پاک کننده با کیفیت بالا استفاده کنید.

 

پیام بگذارید