نحوه کارکرد سیستم ایربگ در ماشین شما

نحوه کارکرد سیستم ایربگ در ماشین شما | رنو راغبی

سیستم ایربگ

سیستم ایربگ شاید مهمترین بخش وسیله نقلیه شما در مورد قطعات ایمنی باشد. ایربگ ها اساساً در موارد تصادف خودرو تفاوت ایجاد می کنند. باز شدن به موقع ایربگ به شما کمک می کند تا از هر گونه جراحت یا مرگ در نتیجه تصادف اجتناب کنید. هزاران نفر در طول سال‌ها از راه‌اندازی ایربگ استفاده کرده‌اند. سیستم مورد استفاده در اینجا کمی پیچیده است زیرا کیسه های هوا باید در عرض چند میلی ثانیه پس از تصادف باز شوند. این باعث می شود که راننده و سرنشین در هنگام تصادف محافظت شوند.

ایربگ چیست و چگونه کار می کند؟

ایربگ یک وسیله ایمنی بادی است که برای محافظت از سرنشینان خودرو در صورت تصادف طراحی شده است. کیسه های هوا بخشی از یک سیستم نگهدارنده سرنشین هستند و به عنوان سیستم مهار بالشتک هوا نیز شناخته می شوند. ایربگ ها مکمل حفاظت اولیه ارائه شده توسط کمربند ایمنی هستند. به همین دلیل از آنها به عنوان سیستم مهار مکمل ایربگ نیز یاد می شود. کارایی ایربگ به طور مستقیم به کمربند ایمنی بستگی دارد. کمربند ایمنی باید سرنشین خودرو را در هنگام ضربه ثابت نگه دارد تا از حداکثر کارایی کیسه هوا اطمینان حاصل شود. در صورت تصادف، ایربگ خیلی سریع پر می شود و بالشتکی برای افراد داخل خودرو فراهم می کند تا در هنگام تصادف از آنها محافظت شود.

 • ایربگ ها معمولاً از یک واحد نظارت عیب یاب، یک سیم پیچ اتصال فرمان، یک ماژول ایربگ، یک چراغ نشانگر و سنسورهای تصادف تشکیل شده اند. تمامی این قطعات به هم متصل هستند و از باتری موجود در خودرو تغذیه می شوند.
 • یک منبع تغذیه پشتیبان برای عملکرد ایربگ حتی پس از جدا شدن باتری ارائه می شود. قطعات مورد نیاز برای عملکرد کیسه های هوا معمولاً برای سال ها غیرفعال هستند. یک خودآزمایی داخلی در طول هر راه‌اندازی برای اطمینان از عملکرد کیسه‌های هوا انجام می‌شود.
 • سیستم ایربگ دارای یک سنسور تصادف است که از باد نشدن کیسه هوا هنگام عبور خودرو از چاله، دست انداز یا حتی در صورت برخورد جزئی اطمینان می دهد.

ایربگ چگونه کار می کند

 1. سنسورهای تصادف موجود در جلوی خودرو، کاهش سرعت ناگهانی را تشخیص می‌دهند و سیگنال‌های الکتریکی را برای فعال کردن یک چاشنی ارسال می‌کنند.
 2. یک سیم نازک موجود در چاشنی گرم می شود و به محفظه پیشرانه نفوذ می کند. این باعث می شود که پیشران شیمیایی داخل بادکنک تحت یک واکنش شیمیایی سریع قرار گیرد. این واکنش اغلب به عنوان یک زنجیره آتش سوزی شناخته می شود.
 3. این واکنش گاز نیتروژن تولید می کند که کیسه هوا را پر می کند. این گاز در حال انبساط کیسه هوا را در کمتر از یک بیستم ثانیه باد می کند.
 4. با این کار پوشش ماژول پلاستیکی باز می شود و آن را در مقابل فردی که در ماشین نشسته است باد می کند. کیسه فقط یک دهم ثانیه باد می شود و پس از ضربه سه دهم ثانیه باد می شود.
 5. قسمت داخلی کیسه هوا با پوششی از نشاسته ذرت یا پودر تالک ارائه شده است که هنگام باز شدن از کیسه خارج می شود.

نگرانی های ایمنی در مورد کیسه هوا

از زمان پیدایش مفهوم ایربگ خودکار، کارشناسان روشن کرده‌اند که کیسه‌های هوا باید همراه با کمربند ایمنی استفاده شوند تا بیشترین بهره را از آن‌ها ببرند. کمربند ایمنی همچنان مورد نیاز بود زیرا ایربگ معمولاً فقط برای برخوردهای جلویی محافظت می کنند. ایربگ های جانبی امروزه رایج تر شده اند. برخوردهای عقب، برخوردهای ثانویه و تصادفات تحت پوشش کیسه هوا نیستند. نیرویی که ایربگ با آن باز می شود یکی از نگرانی های اصلی بوده است زیرا می تواند به افرادی که خیلی نزدیک به آن نشسته اند آسیب برساند. منطقه خطر برای کیسه هوای راننده حدود 5 تا 8 سانتی متر باد شدن تعیین شده است. فاصله مطلوب برای یک فرد از کیسه هوا حدود 25 سانتی متر است. این یک حاشیه ایمنی بسیار واضح تری را فراهم می کند. این فاصله را می توان با پیروی از یکی از روش های ذکر شده در زیر حفظ کرد:

تنظیم فرمان: در صورتی که فرمان قابل تنظیم دارید، به جای سر و گردن، کیسه هوا را به سمت قفسه سینه بگیرید. این کار را می توان با چرخاندن فرمان به سمت پایین انجام داد.

دراز کشیدن پشتی صندلی: در حالی که این ممکن است در خودروهای مختلف متفاوت باشد، انتخاب گزینه دراز کشیدن می‌تواند به شما در رسیدن به فاصله 10 اینچی کمک کند که ایمن را تضمین می‌کند.

حرکت صندلی: سعی کنید صندلی را تا حد امکان به انتهای عقب ماشین ببرید اما مطمئن شوید که می توانید راحت به همه پدال ها برسید.

این مجموعه قوانین برای کودکان متفاوت است. کودک خیلی نزدیک به کیسه هوا نشسته است ممکن است به دلیل باز شدن کیسه هوا به شدت آسیب ببیند یا حتی کشته شود. برخی از پارامترهای ایمنی وجود دارد که باید برای اطمینان از ایمنی کودکان در ماشین رعایت کنید:

 • نوزادان زیر یک سال هرگز نباید در صندلی جلوی خودرویی که دارای کیسه هوای کناری سرنشین است، سوار شوند.
 • کودکان بالای 1 سال سوار بر صندلی جلو در خودروهایی که دارای کیسه هوای جانبی سرنشین هستند، باید در صندلی ایمنی کودک رو به جلو بنشینند و باید اطمینان حاصل شود که صندلی تا حد امکان به عقب جابجا شده است.
 • کودکان 12 ساله و زیر 12 سال باید در صندلی مناسب سن در صندلی عقب بنشینند. باید مراقب باشید که آنها در هنگام نشستن کماندار شوند.

دانستن اینکه آیا خودروی شما ایربگ معیوب دارد

خودرویی که ایربگ معیوب دارد، اگر چراغ ایربگ داشته باشد، به راحتی قابل شناسایی است. اگر این چراغ روشن می‌شود، ممکن است به این معنی باشد که سیستم ایربگ در خودروی شما مشکل دارد. بدون چراغ نشانگر کیسه هوا، راه های زیادی وجود ندارد تا متوجه شوید که آیا سیستم ایربگ شما ایراد دارد یا خیر.

ایربگ های هوشمند

ایربگ های هوشمند مفهومی است که از یک رایانه تشکیل شده است که موقعیت و اندازه فردی را که در صندلی که کیسه هوا در آن باز می‌شود، نظارت می‌کند. این نوع کیسه هوا به این دلیل طراحی شده است که کیسه های هوای استاندارد هنگام باز شدن در مقابل بزرگسالان کوتاه قد یا کودکان کوچک، آسیب بیشتری نسبت به جلوگیری از آنها ایجاد می کنند. این ماژول‌های کیسه هوا با قضاوت در مورد نیرویی که کیسه هوا باید با آن باز شود بسته به سرنشین خودرو، این مشکل را برطرف می‌کند. داشتن سیستم ایربگ این روزها با افزایش تردد وسایل نقلیه در جاده ها به یک ضرورت تبدیل شده است که به طور غیرمستقیم میزان تصادفات روزانه را افزایش می دهد. رانندگی با خودروی مجهز به کیسه هوا باعث می شود که شما همیشه در امان باشید، حتی در صورت تصادف غیرمنتظره. انتخاب کیسه های هوای هوشمند یک راه عالی برای اطمینان از اینکه فرزندان شما در حین باز شدن کیسه های هوا آسیب نبینند است.

 

پیام بگذارید