همه چیز در مورد تسمه تایم خودرو

همه چیز در مورد تسمه تایم خودرو

تسمه تایم خودرو یک تسمه لاستیکی بسیار محکم است که وظیفه ی همگام سازی حرکت میل بادامک و میل لنگ موتور را برعهده دارد تا بتوانند دریچه های موتور به خوبی باز و بسته شوند.

به عبارت ساده، تسمه تایم خودرو  ورودی هوا و پیستون ها را هماهنگ نگه می دارد. وقتی پیستون به سمت پایین حرکت می کند، هوا و سوخت باید وارد شوند. سپس پیستون بالا می رود، شمع سوخت را مشتعل می کند، پیستون به سمت پایین شلیک می شود. سپس، پیستون دوباره بالا می‌آید تا تمام گاز باقی‌مانده را از موتور خارج کرده و از طریق لوله اگزوز عبور دهد.

فهرست موضوعاتی که در این مقالبه بررسی می شوند به شرح زیر است:

 1. تسمه تایم چیست و چه کاربردی دارد؟
 2. تفاوت تسمه با زنجیر تایم
 3. 7 دلیل  برای تعویض تسمه تایم یا علانم کلیدی که نشان از خرابی تسمه تایم می دهند
 4. زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف
 5. هزینه تعویض تسمه یا زنجیر تایم چقدر است؟
 6. معرفی بهترین تسمه تایم در فروشگاه رنو راغبی

تسمه تایم خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

تفاوت تسمه تایم خودرو با زنجیر تایم

اگرچه تسمه تایم خودرو  و زنجیر تایم  دو قطعه ی متفاوت هستند اما در نهایت کار یکسانی را در خودرو انجام می دهند. هر دوی آنها میل لنگ موتور را به میل بادامک متصل می کنند. دو تفاوت اصلی بین تسمه تایم و زنجیر تایم وجود دارد.

 • بارزترین تفاوت این است که جنس تسمه تایم از لاستیک ساخته شده در حالی که زنجیر تایم یک زنجیر فلزی است.
 • تفاوت دوم در مورد مدت زمان عمر تسمه تایم خودرو و زنجیر تایم است. زنجیر تایم به گونه ای طراحی شده که طول عمر بسیار بالایی دارد طوری که ممکن است هرگز نیاز به تعویض نداشته باشد. با این حال، مانند تسمه تایم یا هر قطعه متحرک، ممکن است بشکند یا آسیب ببیند.

تفاوت تسمه تایم خودرو با زنجیرتایم

به دلیل اینکه زنجیر تایم در داخل موتور قرار دارد برای اینکه زنجیر تایم خودروی شما طول عمر بالایی داشته باشد، باید از موتور اتومبیل خود به خوبی نگهداری کنید. این بدان معناست که روغن را در فواصل زمانی توصیه شده تعویض کنید. زنجیر تایم توسط روغن موتور، روغن کاری می شود و در صورت عدم تعویض روغن، بایستی زنجیر تایم تعویض می شود.

با گسترش تکنولوژی، برخی از شرکت های خودروسازی فناوری هایی برای بهبود و طول عمر بیشتر زنجیر تایم در نظر گرفته اند. برخی از پیشرفت ها شامل لرزش کمتر و صدای کمتر در اطراف موتور است.

تسمه‌های تایم معمولا ارزان‌تر هستند و تا اواخر دهه 90 بیشتر در مدل‌های خودرو استفاده می‌شدند. تسمه تایم خودرو  صدا و ارتعاشات را کاهش می دهد، با این حال این ویژگی وابسته به معاینه و نگهداری مکرر است. بسته به وسیله نقلیه شما باید هر 60000 تا 105000 مایل یک تسمه تایم اتومبیل خود را جایگزین کنید.

دلایل تعویض تسمه تایم خودرو یا نشانه های خرابی تسمه تایم

در ادامه ما شما را با 7 نشانه کلیدی که خبر از خرابی تسمه تایم خودرو می دهند، آشنا می کنیم. بهتر است همواره وضعیت اتومبیل خود را بررسی و در صورت عدم دانش کافی، این مسئولیت را به تعمیرکار متخصص بسپارید زیرا پیشگیری سبب طول عمر بیشتر خودرو و صرفه جویی در وقت و زمان شما خواهد شد.

دلایل تعویض تسمه تایم خودرو

 1. شنیدن صدای غیرمعمولی از داخل محفظه موتور (جلوی خودرو)

اتصال تسمه تایم خودرو به میل بادامک و میل لنگ به کمک مجموعه ای از پولی ها صورت می گیرد. وظیفه ی میل لنگ تولید نیروی لازم برای میله های متصل به موتور که در محفظه ی احتراق به پیستون اتصال دارند، است.

مسئولیت هدایت سوخت به محفظه ی احتراق و خروج دود انفجار از اگزوز نیز به عهده ی میل بادامک است. از مهم ترین نشانه های خراب شدن تسمه تایم، شنیدن صدای غیر طبیعی در درون موتور است.

البته دلایلی مانند فشار پایین روغن یا میزان روغن کم در موتور، باعث ایجاد صداهای غیرمعمول در محفظه ی موتور نیز می شود. دلیل این اتفاق هم به وضعیت نامناسب روغن موتور یا فیلتر روغن بر می گردد. به هر چهت در صورت شنیدن هر گونه صدای غیرطبیعی بهتر است هر چه سریهتر به تعمیرکار مراجعه و هزینه ی کمتری را پرداخت کنید.

 1. روشن نشدن خودرو

روشن نشدن وسیله نقلیه یکی از آسیب های جدی است که در اثر پاره شدن تسمه تایم خودرو ایجاد می شود. در چنین مواقعی با چرخاندن سوئیچ، صدای استارتر را می شنوید اما به دلیل خرابی تسمه تایم، چرخش میل لنگ و میل بادامک صورت نمی گیرد و در نتیجه  موتور روشن نخواهد شد.

جالب است بدانید که پاره شدن تسمه تایمینگ اغلب در هنگام روشن بودن خودرو اتفاق می افتد و به همین دلیل آسیب های زیادی مانند خراب شدن سرسیلندر، میل لنگ ها و پمپ روغن شکل می گیرد. شما با بررسی و تعویض به موقع تسمه تایم خودرو می توانید از تمام این خطرات پیشگیری کنید.

 1. دور موتور بد عمل می کند

در صورت خرد شدن دندانه های تسمه تایم یا شل شدن آن، دور موتور در هنگام شتاب گیری فراتر از حد طبیعی می شود و به اصلاح دور موتور بد کار می کند.

 1. خروج دود زیاد از اگزوز

در صورت پاره شدن تسمه تایم و عملکرد نادرست آن، موتور خودرو بیش تر از حالت معمولی تلاش می کند تا باعث به حرکت درآمدن قطعات خودرو شود، همین امر نیز باعث خروج دود زیاد از اگزوز می شود.

 1. میس فایر (Misfire)

از آن جایی که تسمه تایم خودرو وظیفه ی هماهنگی بین میل لنگ و میل بادامک را بر عهده دارد. عملکرد نادرست آن باعث می شود، برنامه زمانی باز و بسته شدن دریچه های ورودی سوخت و خروجی دود دچار اختلال شده و به اصلاح موتور میس فایر بدهد. میس فایر شدن موتور سبب به وجود آمدن مشکلات جدی برای خودرو می شود.

 1. نشت روغن از جلوی خودرو

نشتی روغن مربوط به کاور تسمه تایم است که به وسیله ی مجموعه ای از پیچ و مهره ها محافظت می شود. با نشتی روغن، تسمه تایم خودرو به مرور شل می شود که نه تنها باعث خرابی تسمه تایم است بلکه باعث افزایش دمای خودرو و جوش آرودن موتور نیز می گردد.

 1. مشاهده علائمی مانند ترک خودرن تسمه، ایجاد خراش بر روی آن، داشتن ظاهر براق یا از بین رفتن داندانه ها همگی نشان دهنده خراب بودن تسمه تایمینگ است و لازم است با وجود این هشدارها هرچه سریعتر برای خرید یا تعویض تسمه تایم خودرو اقدام کنید.

 زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف:

 زمان تعویض تسمه تایم خودرو در ماشین های مختلف

بسته به نوع خودرو و کیفیت قطعات موجود در آن، مدت زمان تعویض تسمه تایم خودرو متفاوت است. بهترین روش برای تشخیص زمان دقیق جهت تعویض تسمه تایم، مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو است. همچنین بهتر است به طور مرتب نگاهی به وضعیت تسمه تایم خودرو بیاندازید و هر گونه آسیب دیدگی از جمله پاره شدن و ترک خوردن در تسمه تایم را بررسی کنید. در  ادامه زمان تعویض تسمه تایم را در چند خودرو پر کاربرد با هم مرور می کنیم:

 • ساندرو: هر 60 هزار کیلومتر
 • پراید: هر 80 هزار کیلومتر
 • پژو 405: هر 60 هزار کیلومتر
 • پژو 405 TU3 موتور 4 لیتری: هر 70 هزار کیلومتر
 • پژو 206 تیپ 2: هر 70 هزار کیلومتر
 • پژو 206 تیپ 5: هر 60 هزار کیلومتر
 • رانا: هر 60 هزار کیلومتر
 • تندر 90: هر 45 هزار کیلومتر
 • مگان 2000 : هر 60 هزار کیلومتر
 • لوگان (تندر) : هر 40 هزار کیلومتر
 • کیا ریو: هر 65 هزار کیلومتر
 • زانتیا: هر 65 هزار کیلومتر
 • مزدا 323 : هر 70 هزار کیلومتر
 • تویوتا کرولا( از مدل 2005 تا 2012 ): هر 90 هزار کیلومتر

هزینه تعویض تسمه تایم خودرو چقدر است؟

تسمه تایم خودرو از مواد بسیار مستحکمی ساخته شده است، اما در برخی مواقع نیاز به تغییر دارد . شاید در حدود 100000 کیلومتر یا بیشتر. همانطور که گفته شد، یک زنجیره تایم ممکن است هرگز نیاز به تغییر نداشته باشد.

هزینه تعویض تسمه تایم خودرو چقدر است؟

تعویض هر یک از این قطعات حتی برای باتجربه ترین مکانیک ها یک کار پیچیده و زمان بر است، بنابراین کار هزینه ای دارد. با این حال، اگر مشکلی وجود دارد، جایگزینی ضروری است و کاری است که نمی توان آن را نادیده گرفت. می توانید انتظار داشته باشید که هزینه بین 800 تا 2000 دلار باشد، احتمالاً بسته به وسیله نقلیه و اینکه آیا تسمه یا زنجیر در حال تعویض است یا خیر. این مبلغ گزافی است، اما باید به خاطر داشت که نادیده گرفتن مسائل مربوط به تسمه تایم خودرو یا زنجیره منجر به آسیب فاجعه‌بار به موتور می‌شود و هزینه تعمیر آن آسیب بسیار شدیدتری به خود شما خواهد بود.

از آنجایی که تعویض تسمه تایم خودرو یا زنجیره بسیار کار سختی است، غیرعادی نیست که یک کارگاه پیشنهاد کند که قطعات دیگر، مانند پمپ آب، در زمانی که مکانیک به آنها دسترسی دارد، تعویض شوند. با توجه به اینکه خودرویی که نیاز به تعویض تسمه تایم یا زنجیر دارد احتمالا چند کیلومتر مسافت را طی کرده است، این احتمال وجود دارد که این قطعات جانبی نیز “خسته” باشند. تعویض آن ها همزمان با تسمه/زنجیر تایم باعث صرفه جویی در هزینه های انجام مجدد فرآیند نوار کردن موتور می شود.

معرفی بهترین تسمه تایم خودرو در فروشگاه رنو راغبی:

ما در فروشگاه  رنو راغبی  به پشتوانه ی سال ها تجربه، به شما مالکان خودرو پیشنهاد می کنیم همیشه به جایگاه نصب و چگونگی قرارگرفتن تسمه تایم در اتومبیل خود دقت کنید زیرا توجه به این موضوع دارای اهمیت زیادی است. برای مثال اگر تسمه تایم خودرو ال نود(L 90) جابه جا شود، بر روی نحوه عملکرد صحیح موتور تاثیر منفی می گذارد.

کارشناسان با تجربه و کارآزموده ما در فروشگاه رنو راغبی، تسمه تایمی را به شما معرفی می کنند که متناسب با نوع و مدل خودرو و دارای ضمانت و باکیفیت باشد. اگر بر روی تسمه تایم برچسب وجود داشته باشد بیانگر اصل بودن آن است. در صورتی که صاحبان خودرو سرویس دوره ای برای خودروی خود را به طور مرتب و زیر نظر کارشناس انجام دهند، نه تنها با مشکل خاصی روبه رو نمی شوند بلکه در وقت و هزینه های اضافی در آینده نیز جلوگیری می کنند.

نتیجه گیری:

تسمه تایم در خودروی شما میل بادامک موتور را راه اندازی می کند. وظیفه آن اطمینان از باز و بسته شدن سوپاپ ها در زمان مناسب و همزمان با حرکت پیستون ها است. تعویض تسمه تایم معمولا یکی از موارد تعمیر و نگهداری با قیمت بالاتر است و به همین دلیل، بسیاری از دارندگان خودرو در صورت توصیه سازنده از تعویض آن صرف نظر می کنند. مشکل اینجاست  که اگر تسمه تایم از کار بیفتد، موتور ماشین شما متوقف می شود و می تواند باعث آسیب جدی به موتور شود.

همواره تسمه تایم باید در وضعیت خوبی باشد تا ماشین شما به درستی روشن شود. اگر تسمه شما آسیب دیده باشد، به احتمال زیاد هنگام چرخاندن کلید، صدای درگیر شدن استارت را خواهید شنید اما موتور مشتعل نمی شود.

تماس با یک متخصص برای مشاوره تنها راه حل معقول در اینجا است. اگر مشکل ناشی از تسمه تایم باشد، احتمال زیادی وجود دارد که منجر به آسیب دیدن سایر محفظه‌های موتور شود، بنابراین وضعیت می‌تواند بسیار بحرانی شود و بهتر است هر چه سریعتر در جهت تعویض تسمه تایم خودروی خود اقدام کنید تا آسیب های احتمالی را به حداقل برسانید.

کارشناسان متخصص  ما در فروشگاه رنو راغبی آماده ارائه مشاوره و خدمات به تمام هموطنان عزیز به صورت حضوری و آنلاین است. شما می توایند جهت رفع هر گونه پرسش در مورد تسمه تایم یا خرید آن، با ما تماس بگیرید.

منبع: https://www.dubizzle.com/blog/cars/timing-belt-car/

پیام بگذارید