کمک فنر ها چگونه کار می کنند

کمک فنر ها چگونه کار می کنند و ضربه را میگیرند | رنو راغبی

کمک فنر خودرو

تا به حال فکر کرده اید که کمک فنر ها چگونه کار می کنند؟ آیا آنها واقعاً شوک را جذب می کنند؟ به خوبی شناخته شده است که کمک فنر ها حرکت تعلیق را کاهش می دهند، اما اکنون به ما اطلاع دهید که چگونه این کار را انجام می دهند. کمک فنر خودرو اساسی ترین و ضروری ترین جزء سیستم تعلیق است. سیستم تعلیق از تمام آن قطعاتی تشکیل شده است که با اتصال چهار چرخ به قاب خودرو، خودرو را پشتیبانی می کنند. اما، تنها تعداد کمی از رانندگان از عملکرد واقعی کمک فنرها و اهمیت بسیار زیاد آنها برای ایمنی و چسبندگی جاده خودرو آگاه هستند.

کمک فنر ماشین چگونه کار می کند

کمک فنر ها برای برخی از مصرف کنندگان فقط “قطعات” اسرارآمیز و گران قیمت نیستند، که همیشه با مکانیک هایی که می خواهند آنها را جایگزین کنند بحث می کنند. در واقع، اغلب دیده می شود که اتومبیل ها به طور خطرناکی در یک چاله جزئی به دلیل تخلیه کمک فنرها تسلط دارند.

کمک فنر خودرو برای چیست؟

کمک فنرها سه عملکرد اصلی دارند:

آسایش مسافران: ناهمواری های جاده را هموار می کنند تا نگذارند ضربه به مسافران برسند. کمک فنر ها باعث می شود سرنشینان تحت تأثیر تکان های ناشی از دست اندازها و گودال ها قرار نگیرند. همچنین مراقب تمام مشکلاتی که لاستیک ها با آن مواجه می شوند باشید.

راحتی در رانندگی: به راننده این امکان را می دهد که جاده و تغییر جهت های مناسب را بهتر احساس کند. به همین دلیل است که کمک فنر برای رانندگی اسپرت و سفارشی سازی سیستم تعلیق وجود دارد.

نگه‌ داشتن خودرو در جاده: کمک فنر خودرو را به لاستیک‌ها متصل می‌کند، به‌ویژه در هنگام پیچ‌ها و ترمز کردن، کمک می‌کند تا وزن خودرو را بین چهار چرخ تقسیم کند، به‌ویژه در حساس‌ترین لحظات در حین رانندگی شما، مانند ترمزگیری و پیچ‌ها.

خودروی بدون کمک فنر با مشکلاتی مانند موارد زیر مواجه خواهد شد:

مسافران هر نقص جاده را احساس می کردند.

کاملاً غیرقابل کنترل و ناپایدار خواهد بود.

بدون دستگیره نگهدارنده جاده حتی رانندگی خطرناک به خصوص هنگام پیچیدن و ترمز کردن.

کمک فنرها چگونه ساخته می شوند؟

کمک فنر ها از دو محفظه استوانه ای و یک پیستون تشکیل شده است. پیستون به دلیل روغن موجود در سیلندرها به سختی می لغزد و این همان مقاومتی است که با آن روبرو می شود و به کمک فنر اجازه می دهد تا تنش های بین لاستیک و بقیه ماشین شما را کاهش دهد. وجود یک عنصر برجسته روی سطح جاده مانند برجستگی ها، سنگ ها و غیره باعث بالا آمدن چرخ و فشرده شدن کمک فنرها می شود و روغن موجود در آن را مجبور می کند از بین دو محفظه از یک گذرگاه مدرج عبور کند. روغن با مقاومت خود با حرکت ناگهانی مخالفت می کند، گرم می شود و انرژی جنبشی را که جاده به کمک فنر منتقل می کند، از بین می برد. همین اتفاق می افتد زمانی که چرخ با یک سوراخ برخورد می کند، کمک فنر به جای فشرده شدن، امتداد می یابد، در این حالت به تدریج کشش را ایجاد می کند و همچنین تکان را کاهش می دهد.

انواع کمک فنر

متداول ترین کمک فنر از نوع هیدرولیک است که از دو سیلندر کواکسیال تشکیل شده است که در داخل حمام روغن داخل یکدیگر می لغزند و توسط پیستون به قاب متصل می شوند. در خارج از سیستم، یک فنر سیم پیچ وجود دارد. حجم روغن، که به اتلاف انرژی و کاهش سرعت لغزش پیستون کمک می کند، توسط سیستم های مختلف تنظیم می شود. انواع دیگر کمک فنر ها ضربه گیرهای پنوماتیکی (گازی)، مغناطیسی و اصطکاکی هستند. اولین کمک فنر هایی که در دنیای خودرو ظاهر شدند، روغنی بودند. با گذشت زمان مشخص شد که روغن حباب های هوا تولید می کند که عملکرد کمک فنر را مختل می کند. بنابراین آنها با تبدیل آنها به کمک فنر های گازی اصلاح شده اند. کمک فنر های گازی علاوه بر روغن دارای گاز بی اثر تحت فشار هستند که مشکل حباب سازی را حل می کند. کمک فنر های گازی بسیار بهتر از روغنی هستند.

چه زمانی باید کمک فنر خودرو را تعمیر کنیم

بدون اینکه خیلی فنی و پیچیده شویم، اولین علامت یک کمک فنر فرسوده نرمی بیش از حد آن در هنگام رانندگی است که خودرو به سمت فنری بودن گرایش پیدا می‌کند و گاهی اوقات احساس حضور در یک مکان شهربازی را به شما القا می‌کند.

وقتی ماشین شما در جاده تماس خوبی ندارد، شاید کمک فنر ها نیاز به تعمیر داشته باشند. تعمیر و نگهداری بسیار مهم است زیرا اگر دمپرها به خوبی کار نکنند، لاستیک‌های روی آسفالت به درستی نمی‌چسبند و در نتیجه رانندگی ناامن می‌شوند، زیرا پریدن لاستیک باعث از دست دادن کنترل در حین رانندگی می‌شود.

اگر وسیله نقلیه تعداد زیادی کیلومتر (از 70000 تا 100000 کیلومتر) را با کمک فنرهای مشابه طی کرده باشد، پاسخ این سوال بسیار کوتاه است: آنها باید تعویض شوند زیرا چرخه عمر خود را تمام کرده اند.

 

پیام بگذارید