چرا ترمز ماشین صدا میدهد و عیب آن چیست

چرا ترمز ماشین صدا میدهد و عیب آن چیست

چرا ترمز ماشین صدا میدهد و عیب آن چیست؟

یکی از شکایت های رایج  توسط مالکان خودرو گفته می شود صدای ترمز های ماشین است. این صدا می تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما می‌توانند به ما در مورد مسائل بالقوه خطرناک هشدار دهند. بهتر است ست برای ایمنی خودرو صدای ترمز های ماشین را جدی گرفته و به یک مکانیک مورد اعتماد مراجعه کرده و تا آن را چک کند.

چرا ترمز ماشین صدا میدهد و عیب آن چیست

سه دلیل شایع صدای ترمز ماشین:علل و نحوه رفع آن

در این این مقاله سه مورد از متداول ترین صداهای ترمز ماشین با عنوان”چرا ترمز ماشین صدا میدهد و عیب آن چیست“را بررسی می کنیم. و به سه مورد از متداول ترین صداهای ترمز خودرو که به صورت روزانه با آنها برخورد میکنیم را پوشش می دهیم و سعی میکنیم روشن کنیم که تعمیر آن به چه صورت می باشد. برخی از تکنیک های تعمیر که در اینجا آورده شده است تعمیراتی است که در تعمیرگاه ها خیلی دیده نمی شود، پس اگر تصمیم به امتحان گرفتید با ایمنی و احتیاط کامل انجام دهید.

حالا یه نگاهی سریع به سه مشکل اصلی که باعث میشود  صدای ترمز خودرو ایجاد شود بیاندازیم. که هر یک در هر در بخش های بعدی مورد بحث قرار می گیرد.

صدای ترمز ماشین

چرا ترمز ماشین صدا میدهد و عیب آن چیست؟

سه تا از رایج ترین دلایل صدای ترمز ماشین عبارتند از :

  • صدای ساییدگی هنگام ترمز
  • صدای کوبنده از عقب ، هنگام ترمز
  • صدای جیر جیر هنگام ترمز گیری رانندگی

1-صدای ساییدن هنگام ترمز

شنیدن صدای ترمز ماشین در زمانی که ترمز می گیرید واقعاً مانند برخورد یک نوار آقای در لبه بزرگراه است. اگر این را شنیدید ، زنگ های هشدار باید در ذهن شما روشن شود و رانندگی را متوقف کرده و به یک طرف تعمیرگاه راهی شوید .

صدای خراش در هنگام ترمز معمولاً به دلیل کمبود مواد لنت ترمز ایجاد میشود   لنت ها و موتورها اکنون فلز به فلز هستند و هیچ ماده ترمز ای باقی نمانده است ست و باید بررسی شود.

1-2 دلیل فرسوده شدن لنت های ترمز

لنت های ترمز مانند قطعات صابون هستندکه در نهایت آنها استفاده می‌شوند و برای تعویض آنها باید کمی هزینه کنید. اگر این کار را نمی کنید و ترمز های شما به ساییدگی رسد، فقط تصور کنید که هر بار که روی پدال ترمز پای می گذارید ، موجودی حساب بانکی شما در آینده کمتر و کمتر خواهد شد و هزینه زیادی را متحمل می شوید.پس هر زمان که صدای ترمز ماشین خود را شنیدید به تعمیرکار مراجعه کنید.

1-3 چگونه درستش کنیم

اگر ترمز های شما  همچنان ترمز می گیرد رانندگی را متوقف کرده و با یک ماشین یدک کش تماس بگیرید. هزینه یدک کش در درازمدت ارزش آن را خواهد داشت. اگر خوش شانس باشید، فقط باید لنت های ترمز خود را تعویض کنید،قرار است لنت ها را تعویض کنید تا روتر های شما ما را به یک دستمال خوردن کنند. اگر لنت های خود را به موقع تعویض کنید، اغلب می‌توانید روترهای خود را نگه دارید. اگر مدت است که با وجود صدای ترمز خودرو در حال رانندگی و ترمز گیری بودید انتظار داشته باشید که روتر های خود و شاید برخط قطعات دیگر را نیز تعویض کنید.

2-صدای کوبنده از عقب ، هنگام ترمز

مشکل صدای ترمز ماشین یکی از مواردی است که راننده را آزار می دهد و اگر به موقع مراجعه نشود کار تکنسین را زیاد می کند. متخصصین برای رفع این مشکل آزمون خطاهای زیادی کردند و آخرین راه حلی که با آن به نتیجه رسیدن و دلیل صدای ترمز ماشین را متوجه شده اند این بود که: درام های عقب باعث ایجاد این صدا شده است.

2-1 چه چیزی باعث ایجاد صدای کوبیدن میشود؟

یکی دیگر از دلایل صدای ترمز ماشین شما صدای کوبیدن است.هنگامی که کفشک های ترمز روی سطح جدید سوار می شوند، شیار را دنبال می کنند. اگر شیر قطع شود، کفش را به عقب باز می شوند و به صفحه پشتی برخورد می کنند. این پدیده خیلی سریع اتفاق می افتد و باعث ایجاد صدای کوبنده می شود که شما را دیوانه میکند و با خود فکر می کنید که آیا رانندگی ماشین شما ایمن است یا خیر.

2-2 چگونه آن را به روش معمولی رفع کنیم؟

راه های مختلفی برای رفع صدای ترمز ماشین وجود دارد که یکی از آنها تعویض درام عقب است . راه دوم و کمتر این است که در آن ها را بردارید ، آنها را بر روی ماشین تراش نصب کنید و با سمباده درشت مواد را از سطح جفتگیری خارج کنید.

3- صدای جیر جیر هنگام ترمز گیری رانندگی

صدای ترمز ماشین همراه و جیرجیر می تواند بسیار آزاردهنده باشد و علاوه بر این ممکن است معنی خاصی داشته باشد . صدای جیر جیر ممکن است نشانه‌ای از خطر باشد ،  ایا ممکن است فقط نشانه های ارزان بودن لنت های ترمز باشد.

3-1 شایع ترین علت : لنت ترمز ارزان و با کیفیت پایین

یکی از شایع ترین دلایل صدای ترمز ماشین لنت های ارزان و بی کیفیت است . معمولا صدای  موتور خودرو ناشی از لنت های تحتانی است. زمانی که شما ترمز ای ارزان خریداری میکنید خوب به نظر می رسد، اما ممکن است سالها با صدای جیر جیر دردناک و آزار دهنده همراه باشید لنت های ترمز ارزان دارای تیکه های فلزی بزرگی در مواد ترمز هستند و وقتی ترمز ها را به آرامی فشار می دهید و پوسته روی روتر میکشید، صدای جیر جیر می دهد.  هنگامی که آن پوسته خاص از بین میرود، صدای جیرجیرک ممکن است از بین برود، اما معمولاً پوستر فلز دیگر درست پشت آن وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از این صدا انتخاب ترمز با کیفیت است.

صدای ترمز ماشین

برخی دیگر از صداهای موتور ماشین که ممکن است به ترمز شما ربطی نداشته باشد:

  • کوبیدن یا جیغ ناشی از زنگ زدن موتور ها
  • آلودگی صوتی هنگام رانندگی و چرخش
  • این علام باعث صدای ترمز ماشین میشود.

پیام بگذارید