6 راه برای تشخیص زمان تعویض روغن موتور

6 راه برای تشخیص زمان تعویض روغن موتور خودرو | رنو راغبی

روغن موتور

مهم است که به طور منظم سطح روغن موتور خود را بررسی کنید تا ماشین شما به خوبی کار کند. روغن موتور قسمت های متحرک موتور شما را روغن کاری می کند و همچنین این قطعات را تمیز، خنک و محافظت می کند و از گرفتگی موتور شما جلوگیری می کند. با این حال، روغن موتور به طور منظم نیاز به تعویض دارد زیرا خاصیت روان کنندگی آن برای همیشه دوام نمی آورد. با گذشت زمان، روغن موتور کثیف می‌شود و ترکیب شیمیایی آن تغییر می‌کند و باعث می‌شود اثربخشی آن به مراتب کمتر شود. بنابراین ما شش راه آسان برای تشخیص اینکه آیا ماشین شما نیاز به تعویض روغن موتور دارد گردآوری کرده ایم. اما اولاً، از آنجایی که بسیاری از نکات ما شامل بررسی میله اندازه گیری شما می شود، مهم است که بدانید.

چگونه سطح روغن موتور خود را بررسی کنیم

برای بررسی سطح روغن موتور، کاپوت خودرو را باز کرده و میله اندازه گیری را پیدا کنید (شکل آن مانند حلقه ای خواهد بود که از موتور بیرون زده است). میله را تا انتها بیرون بیاورید و آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید تا خوانش واضحی داشته باشید. آن را مجدداً داخل موتور قرار دهید و یک بار دیگر آن را خارج کنید تا سطح روغن موتور دقیق به دست آید. بیشتر میله‌ها در دو مکان علامت‌گذاری می‌شوند تا حداقل و حداکثر سطح روغن موتور را مشخص کنند، اما برای اطلاعات بیشتر دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید. مهم است که اجازه ندهید سطح روغن موتور شما کمتر از حد مجاز شود، اما به همان اندازه مهم است که برای حفظ عملکرد بهینه، موتور را بیش از حد پر نکنید.

رنگ روغن موتور را بررسی کنید

هنگامی که به روغن موتور روی میله خود نگاه می کنید، رنگ آن را بررسی کنید. روغن موتور تازه دارای رنگ قهوه ای روشن و شفاف است اما با گذشت زمان شروع به تیره شدن می کند و در نهایت می تواند غلیظ و سیاه شود. هنگامی که روغن موتور شما شفافیت خود را از دست می دهد و سیاه می شود، نشانه خوبی است که زمان تعویض روغن موتور فرا رسیده است، زیرا ممکن است حاوی ذرات باشد که می تواند باعث ایجاد ضایعات در موتور شود.

قوام روغن موتور را بررسی کنید

برای این مورد باید کمی کثیف شوید اما هنگام بررسی رنگ باید قوام روغن موتور را نیز بررسی کنید. کمی روغن موتور را از انتهای میله بردارید و آن را بین انگشت شست و سبابه خود بمالید. اگر روغن موتور درشت است یا احساس می‌کنید شن و ماسه وجود دارد، این نشانه دیگری است که روغن موتور حاوی آلاینده‌ها است و باید تعویض شود.

شما از آخرین تعویض روغن موتور خود، مایل های زیادی را طی کرده اید

اگر به طور مکرر از ماشین خود برای سفرهای طولانی‌تر استفاده می‌کنید و مایل‌های زیادی را طی می‌کنید، ممکن است زمان تعویض روغن موتور‌تان فرا رسیده باشد، اما ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید. در گذشته، سازندگان توصیه می‌کردند روغن موتور را هر 5000 کیلومتر تعویض کنید، اما با پیشرفت روغن موتور‌های مصنوعی، بعید به نظر می‌رسد که خودروی شما به این میزان نیاز به تعویض روغن موتور داشته باشد. هر سازنده متفاوت است، اما شما باید توصیه های مربوط به فواصل تعویض روغن موتور را در دفترچه راهنمای مالک خود دنبال کنید. به عنوان مثال تویوتا توصیه می کند روغن موتور را هر 5000 کیلومتر برای یاریس تعویض کنید در حالی که فورد پیشنهاد می کند که تعویض روغن موتور فقط در هر 10000 کیلومتر در فورد فیستا لازم است.

چراغ تعویض روغن موتور داشبورد روشن است

آخرین باری که روغن موتور خود را تعویض کردید، به یاد نمی آورید؟ نگران نباشید، بسیاری از خودروهای مدرن این موضوع را برای شما پیگیری می‌کنند و یک چراغ داشبورد یا پیام در زمان تعویض روغن موتور بعدی شما روشن می‌شود. این چراغ یادآور طبق فاصله زمانی تعویض روغن موتور توصیه شده توسط سازنده شما برای وسیله نقلیه شما تنظیم می شود و باید پس از هر تعویض روغن موتور مجددا تنظیم شود. این را نباید با چراغ داشبورد فشار روغن موتور اشتباه گرفت که می تواند نشان دهد که با روغن موتور ناکافی در موتور رانندگی می کنید که می تواند منجر به آسیب دائمی موتور شود. اگر این نور را مشاهده کردید که با قوطی روغن موتور چکه می‌کند، باید خودرو را متوقف کنید و موتور را در اسرع وقت خاموش کنید.

سطح روغن موتور همچنان پایین می آید

اگر روغن موتور خود را پر کرده اید اما سطح آن به زیر حداقل نشانگر روی میله می رسد، می تواند نشان دهنده مشکل باشد. از آنجایی که روغن موتور خاصیت روان کنندگی خود را از دست می دهد، موتور شما بیشتر از آن استفاده می کند تا مطمئن شود که قطعات متحرک آن به خوبی کار می کنند. موتوری که به طور مداوم نیاز به پر کردن روغن موتور دارد، نشان می‌دهد که یا نشتی وجود دارد یا روغن موتور دیگر در حد کار نیست و نیاز به تعویض کامل روغن موتور است.

به افزایش صدای موتور گوش دهید

شما بهتر از هر کسی خواهید دانست که معمولاً صدای ماشین شما چگونه است، بنابراین شنیدن هر چیزی که به نظر می رسد غیرعادی است آسان باشد. اگر متوجه شدید که موتور شما سر و صدای بیشتری از حد معمول دارد، ممکن است به این معنی باشد که روغن موتور شما نیاز به تعویض دارد. همانطور که روغن موتور قدیمی می شود و خاصیت روان کنندگی خود را از دست می دهد، قطعات متحرک در موتور ممکن است شروع به ساییدگی با یکدیگر کنند و در صورت عدم رسیدگی باعث آسیب جدی شود. بنابراین، توصیه می شود که موتور خود را چک کنید و اگر چیزی اشتباه به نظر می رسد، روغن موتور را تعویض کنید. اگر شک دارید یا فکر می کنید به دلیل تعویض روغن موتور هستید، به نزدیکترین مرکز تعویض روغنی خود مراجعه کنید تا روغن موتور شما را به صورت رایگان بررسی کند. اگر روغن موتور شما نیاز به شارژ یا تعویض دارد، فقط از روغن موتوری استفاده کنید که به طور خاص توسط سازنده خودروی شما توصیه شده است.

پیام بگذارید