5 نکته برای انتخاب بهترین روغن موتور خودرو

5 نکته برای انتخاب بهترین روغن موتور خودرو

5 عامل اساسی وجود دارد که انتخاب بهریتن روغن موتور شایسته را تعیین می کند. از کیفیت سوخت گرفته تا طبقه بندی های مختلف و ویسکوزیته و … . شما باید یاد بگیرید که آنها را تشخیص دهید پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بهترین نوع روغ موتور را برای خودروی خود انتخاب و تهیه کنید.

1 – کیفیت سوخت

اول از همه، کیفیت سوخت یکی از مهمترین عوامل در انتخاب بهترین روغن موتور خودرو است. این با 3 عنصر کلیدی اندازه گیری می شود: تمیزی سوخت (عدم وجود رسوب، آب …)، عدد اکتان / ستان، و مهمتر از همه، سطح گوگرد موجود در سوخت. در واقع، هنگامی که موتور کار می کند، گوگرد را به اسید سولفوریک تبدیل می کند که به مرور زمان باعث خوردگی و آسیب قابل توجهی به موتور می شود.

در  اروپا، سطح گوگرد به حداکثر 10 PPM (قسمت در میلیون) محدود می شود، در حالی که در آفریقا این سطح می تواند در برخی کشورها به 2000 PPM برسد. هرچه میزان گوگرد سوخت‌ها بیشتر باشد، سطح اسید سولفوریک تولید شده بیشتر می‌شود و به نوبه خود، خطر خرابی موتور بیشتر می‌شود. به همین دلیل است که انتخاب روانکار مناسب برای محافظت از موتور ضروری است.

2- محیط و کاربری

مجموعه شرایط محیطی (طبیعی و انسانی) در انتخاب بهترین روغن موتور نقش اساسی دارد. وضعیت جاده ها، رطوبت و گرد و غبار موجود در هوا، کیفیت تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه و سبک رانندگی همگی می توانند بر روی موتور تأثیر بگذارند.

با این حال، در آفریقا به طور کلی و در الجزایر به طور خاص، این شرایط بسیار دور از ایده آل است. از این رو نیاز به انتخاب روغن موتور با کیفیت برای اطمینان از حفاظت بهینه موتور در برابر سایش پیش بینی شده ناشی از این شرایط خارجی است.

آیا سرویس گیربکس یک کار مهم و ضروری میباشد ؟

3- کیفیت روغن موتور

رعایت فواصل تعویض و نگهداری روغن خوب است. اما استفاده از روغن موتور باکیفیت، متناسب با هر موتور و شرایط رانندگی، یک انتخاب عالی میتواند باشد . روغن موتور بی کیفیت از نظر زمان حفاظت، توصیه های سازنده را برآورده نمی کند. بنابراین موتور سریعتر در معرض خرابی قرار می گیرد و گیربکس ها نیز سریعتر آسیب پذیر می شوند. یک روغن موتور با کیفیت خوب این الزامات را برآورده می کند و همچنین دمای مناسب را حفظ می کند.

4 – ویسکوزیته روغن موتور

وظیفه اصلی روغن موتور کاهش اصطکاک و سایش بین دو عنصر در تماس و حرکت با یکدیگر است. به طور خلاصه، امکان تخلیه بخشی از انرژی حرارتی تولید شده توسط این اصطکاک و همچنین جلوگیری از خوردگی را فراهم می کند. ویسکوزیته به غلظت روغن موتور تاثیر دارد که میتواند در انتخاب بهترین روغن موتور تاثیر گذار باشد . در زمینه روغن موتور، سطح ویسکوزیته در SAE نشان داده شده است. بنابراین هرچه غلظت sea بیشتر باشد انتخاب روغن موتور بهتر است

روغن موتور دو نوع تک گرید و مولتی گرید وجود دارد. مونوگریدها روان کننده هایی با شاخص ویسکوزیته ثابت هستند. مولتی گریدها بسته به خاموش بودن یا نبودن موتور ویسکوزیته متغیری دارند

5- طبقه بندی روغن موتور

دسته بندی های مختلفی برای روغن موتور وجود دارد. از یک طرف، طبقه بندی API (موسسه نفت آمریکا)، یک سازمان بین المللی است که روغن های موتور را بر اساس سطح عملکرد آنها طبقه بندی می کند، با استفاده از یک سری حروف و اعداد که در نگاه اول نسبتاً غیرقابل درک هستند. با این حال، بسیار ساده است. طبق API، دو کلاس وجود دارد: کلاس “S” برای موتورهای بنزینی و کلاس “C” برای موتورهای دیزل. وقتی این دو حرف روی بسته بندی ذکر می شود به این معنی است که روغن روی هر دو نوع موتور قابل استفاده است

کلاس های “S” و “C” با یک حرف دنبال می شوند. هرچه حروف به ترتیب حروف الفبا بیشتر باشد، عملکرد روغن موتور بهتر است. به عنوان مثال، روغن “SL” کارآمدتر از روغن “SI” است . عدد 4 پس از دو حرف (به عنوان مثال CF-4) قرار می گیرد. این نشان می دهد که روغن برای موتورهای 4 زمانه در نظر گرفته شده است.

نوع دیگری از طبقه بندی، طبقه بندی ACEA (Association des Constructeurs Européens d’Automobiles) است که روغن موتورها را به 3 گروه طبقه بندی می کند. گروه A/B برای خودروهای سبک سنتی بنزینی یا دیزلی. گروه C (مبدل کاتالیزوری یا فیلتر ذرات، بنزین یا گازوئیل “LOW SAPS”). سپس گروه E، برای وسایل نقلیه سنگین.

همیشه هنگام تهیه و انتخاب روغن موتور برای عملکرد بالا خودروی شما به برچسب های اصالت توجه کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید و از خطرات احتمالی جلوگیری کنید

منبع : https://www.prinzauto.com/en/5-tips-for-choosing-your-engine-oil/

پیام بگذارید