خرابی گیربکس | آشنایی با 10 فاکتور مهم در اختلال گیربکس

علائم خرابی گیربکس چیست ؟ 10 نشانه عملکرد مختل گیربکس

دانستن اینکه خرابی گیربکس چه زمانی رخ میدهد میتواند از هدر رفتن زمان و پول شما جلوگیری کند و قبل از اینکه اختلال جدی در گیربکس خودروی شما رخ دهد و بخواهید آن را تعمیر اساسی کنید ، از خرابی گیربکس آگاه شوید و بتواند جلوی ضررهای احتمالی را بگیرید . همیشه مهم این است که خرابی جعبه دنده به گونه ای نباشد که خسارات سنگینی به شما وارد کند و باید آگاهی و علم داشته باشید . ما در اینجا نشانه ها و علائمی از خرابی گیربکس را به شما میگوییم پس با ادامه ی مطلب با ما همراه باشید .

چرا اهمیت دادن به خرابی گیربکس مهم میباشد ؟

گیربکس یا جعبه دنده در عملکر موتور خودرو خیلی موثر میباشد و یکی از سیستم های موتوری و فنی خودرو است که در صورت مشکل داشت یا خرابی آن میتواند عملکرد فنی خودروی شما را بهم بریزید . برای مثال ، اگر دستگیره در شما وسط جاده خراب شود یا اینکه مشکلی برای سر دنده شما پیش آید اهمیت بالایی ندارد .

شما میتوانید به راحتی به رانندگی خود ادامه دهید ، اما اگر در حین رانندگی گیربکس شما دچاره مشکل شود میتواند صدمات زیادی به بخش خودروی شما وارد کند . حتی ممکن است در صورت آسیب زیاد و خرابی بالای جعبه دنده ، پوشته گیربکس شما خورد شود . اما چگونه علائم خرابی گیربکس را میتوانید تشخیص دهید ؟

مشکلات و علائم خرابی گیربکس یا جعبه دنده

علائم مهمی در خرابی گیربکس یا جعبه دنده وجود دارد که ما در این مطلب به 10 مورد آن اشاره کرده ایم که چگونه میتوانیم خرابی جعبه دنده را تشخیص دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید

1-نشست مایع

مایع گیربکس ATF که در جعبه دنده های اتوماتیک وجود دارد تا به کاهش اصحلاک و کاهش گرما در جعبه دنده کمک کند . اگر این مایع شروع به نشت از بدنه گیربکس کند نشانه ی آن است که مشکلی جدی در جعبه دنده شما وجود دارد و میتواند خطر ساز و باعث از کار افتادن گیربکس خودروی شما شود . در واقع مهمترین عامل در خرابی گیربکس اتومات نشت مایع ATF میباشد .

اگر در زیر خودروی خود مایع غلیظ قرمزی دید که نشت کرده و کف زمین ریخته است حتما بدانید مربوط به جعبه دنده خودروی شما میباشد البته ممکن است این مایع به شکل قهوه ای یا سیاه پدیدار شود . اگر همچنی چیزی مشاهده کردید گیربکس شما به تعمیر اساسی نیاز دارد

گیربکس چیست و چه کاری انجام میدهد

2- چرا چک را بررسی کنید

چراغ چک خودرو میتواند نشانگر بسیاری از مشکلات در ماشین شما باشد . اما گاهی اوقات به دلیل خرابی در گیربکس میتواند این چراغ روشن شود و مشکلات دیگری برای خودروی شما به وجود آورد . خیلی از دوستان موقع روشن شدن چراغ چک خودرو آن را نادیده میگیرند اما پیشنهاد میشود هرگز این کار را انجام ندهید .

نادیده گرفتن چراغ چک میتواند اثرات مخربی روی دست شما باقی بگذارد و چه بسا اگر مربوط به جعبه دنده شما باشد ، شما مجبور شوید کل گیربکس را تعویض کنید . بعد از روشن شدن چراغ چک حتما سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید و خودروی خود را به یک تعمیرکار نشان دهید

3-  عملکرد ضعیف گیربکس خودرو

اگر در تعویض دنده ها مشکل دارید، ممکن است وسیله نقلیه شما گیربکس معیوب داشته باشد. هر نشانه ای در تعویض دنده ممکن است نشان دهد که گیربکس شما ممکن است ایراد داشته باشد. این علائم ممکن است نشانه ای از مشکلات الکتریکی، هیدرولیکی یا مکانیکی گیربکس شما باشد اگر گیربکس آسیب دیده باشد، در تعویض دنده ، ممکن است متوجه قطع ارتباط بین تعویض دنده و افزایش واقعی دور موتور شوید. همچنین ممکن است خودرو کندتر از آنچه دورهای بالاتر نشان می دهد شتاب بگیرد.

4- صداهای غیر معمول

صداهای غیرمعمول نیز می تواند نشانه ای از آسیب دیدن گیربکس شما باشد. اگر گیربکس خود شروع به تولید صدایی کند که قبلاً نشنیده اید، یا اگر صدای تلق، ناله، زمزمه یا وزوز را بشنوید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. گیربکس شما از صدها قطعه متحرک تشکیل شده است. برای مثال، اگر فقط یک بلبرینگ معیوب باشد، ممکن است چنین صداهای غیرمنتظره ای ایجاد شود.

علائم خرابی بلبرینگ گیربکس در گیربکس‌های دستی معمولاً  در اثر برخورد به یکدیگر میباشد که صدای خش دار میشنوید  ، در حالی که اتوماتیک‌ها اغلب زمزمه یا وزوز می‌کنند. مراقب باشید که چنین صداهایی ممکن است ناشی از مشکلات اگزوز، محور محرک یا موتور باشد و ممکن است به این معنی نباشد که گیربکس شما معیوب است – اما در هر صورت، مهم است که وسیله نقلیه را توسط یک مکانیک مورد اعتماد بررسی کنید.

5- تکان خوردن یا ساییده شدن

در خودرویی که دارای علائم خرابی یاتاقان گیربکس است، ممکن است هنگام پشت فرمان، لرزش، تکان خوردن یا ساییدگی را تجربه کنید. این مورد نشان دهنده خرابی گیربکس است . مشکلات گیربکس اتوماتیک اغلب شامل لغزیدن یا لرزش در هنگام تعویض دنده است. هنگام بروز خطای گیربکس، دنده بیشتر احتمال دارد که «خراش» شوند. پایه‌های موتور و گیربکس اغلب منشأ تکان‌ها هستند.

6- بوی سوختن

اگر متوجه بوی سوختگی لاستیک  همراه با نشت مایع شدید، ممکن است مشکل خرابی گیربکس داشته باشید و ممکن است دود نیز مشاهده کنید. مایع سوخته به این معنی است که گیربکس شما روغن کاری مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. این علائم ممکن است نشان دهد که عمر جعبه دنده شما به پایان عمر خود نزدیک شده است.

7- مشکل در تعویض دنده

دلایل متعددی وجود دارد که ماشین شما دنده را عوض نمی کند، از جمله مایع گیربکس از بین رفته ، گرفتگی فیلتر، سنسورهای معیوب و خرابی دنده . در صورت مشکل در تعویض دنده، مهم است که وسیله نقلیه خود را توسط یک متخصص چک کنید.

8- لرزش در هنگام بی حرکتی خودرو

اگر گیربکس شما در حالت بی حرکتی خودرو لرزید یا ضربه خورد، ممکن است نیاز به تعویض مایع گیربکس داشته باشید. اما ممکن است چیز جدی تر گیربکس شما را تهدید کند و نشان دهنده ی خرابی گیربکس یا جعبه دنده شما باشد . در هر صورت، بهتر است آن را توسط یک مکانیک آموزش دیده بررسی کنید.

9 – رد کردن دنده

علامت خرابی گیربکس، ردکردن دنده است که هرگز نشانه خوبی نیست و ممکن است شما، سرنشینان، سایر رانندگان یا حتی عابران پیاده را در معرض خطر قرار دهد. بسیاری از خودرو های مدرن دارای حالت کروز میباشد که از ایجاد خطرات جانی و مالی جلوگیری میکند و نمیگذارد راننده به دلخواه خود عمل کند

10 – کلاچ کشیدن

هنگامی که دیسک کلاچ و فلایویل در هنگام فشردن پدال کلاچ باز نمی شوند، کلاچ کششی اتفاق می افتد.

علائم دیگری میتواند نشان دهنده ی خرابی گیربکس شما باشد ، مانند مواقعی که شما گیربکس یه جعبه دنده ی تقلبی برای تعویض خریداری میکند یا اینکه گیربکس بی کیفیتی روی خودروی خود سوار میکند همیشه باید در هنگام خرید قعطات خودرو به کد های فنی و برچسب اصالت توجه خاص کرد

منبع : https://www.startrescue.co.uk/breakdown-cover/motoring-advice/car-servicing-and-repairs/10-signs-your-gearbox-could-be-failing

پیام بگذارید