شمع موتور خودرو چیست ؟

شمع موتور خودرو چیست؟

شمع موتور خودرو

یکی از قطعات پر کاربرد و مهم شمع موتور خودرو می باشد که وظیفه اصلی آن اشتعال یا جرقه زنی است که این جرقه زنی باعث روشن،و به حرکت در آمدن خودرو میشود.همان طور که گفته شد شمع موتور خودرو پرکاربرد و مهم در اتومبیل های سوختی است و اگر از آن به درستی استفاده و یا انتخای نشود ماشین ها قادر به حرکت کردن نخواهند بود.

ما در این مقاله سعی داریم شما را با شمع موتور خودرو آشنا کرده و به شما کمک کنیم تا این قطعه حیاتی در موتور ماشین را بشناسید.

 

شمع موتور خودرو چیست؟

شمع موتور خودرو قطعه ای است تشکیل شده از الکترود ، عایق چینی، واشرها و غیره می باشد.که جایگاه قرار گیری آن در بالای اتاقک احتراق و سیلندر خودرو جای  گرفته است و از طرف دیگر  جریان ولتاژ بالا برق را میگیرد و  با ایجاد جرقه در اتاقک احتراق  ،  نیروی لازم برای به حرکت در آوردن اتومبیل را بدست می آورد. در واقع شمع موتور اتومبیل وظیفه انفجار در اتاقک احتراق و حرکت دادن سیلندرها به سمت پایین را دارند.

شمع موتور خودرو چیست ؟

در صورت عدم جرقه زنی خودرو چه اتفاقی رخ میدهد؟

در صورتی که شمع موتور خودرو موفق نشود در زمان مقرر و درست خود جرقه بزند  و یا به در کل جرقه زنی صورت نگیرد، پیامد و نتیجه آن این است که  بنزین تحت فشار قرار گرفته و فشرده میشود و  در اتاقک  احتراق  سیلندرها به حرکت در نخواهند امد. از این رو نحوه نگهداری این قطعه در موتور ماشین بسیار مهم می باشد و باید نسبت به نگهداری آن کوشا باشیم و سلامت آن را چک کنیم.

 

انواع و اقسام شمع موتور ماشین

 • شمع سرد: دارای پایه های کوتاه می باشد تا هر چه سریع تر عمل جرقه زنی را انجام دهد و باعث به حرکت در آمدن سریع و بهبود عملکرد موتور خودرو در دمای بالا شود.
 • شمع گرم: دارای پایه های بلند می باشد تا بتواند گرمای خود را آهسته تر از دست بدهد که این کار جهت سوخته شدن رسوبات باقی مانده روی شمع انجام میشود و برای بهبود عملکرد خودرو با دمای پایین طراحی شده است.
 • شمع نیکلی: دارای عمر کوتاه و از جنس آلیاژ نیکل می باشد.
 • شمع پلاتینیومی: دارای طول عمر بسیار بالا و مقاوم در برابر حرارت بالای 2500 درجه سانتی گراد و از جنس آلیاژ پلاتینیوم می باشد.
 • شمع ایریدیومی: دارای طول عمر بسیار بالا تر از شمع پلاتینیومی است و جنس آن از ایریدیوم می باشد.
 • شمع چند الکترودی: بهترین شمع خودرو این شمع می باشد زیرا دارای طول عمر و کیفیت بالا تری نسبت باقی شمع ها دارد.

شمع موتور خودرو

پیامد های چک نکردن شمع موتور خودرو چیست:

همان طور که در قسمت بالا ذکر شد هر شمع بسته به نوع خود طول عمر متفاوتی دارد و باید در زمان مقرر به تعوییض شمع ها بپردازیم.اما گاهی پیش از تمام شدن طول عمر شمع موتور خودرو ماشین دچار اختلالاتی مثل : جرقه زنی اشتباه ، از دست دادن الکترود و روغن زدن شمع موتور میشود که باید در این برهه به تعویض سریع آن بپردازیم زیرا برای محیط زیست و همچنین خسارت های سنگین برای مالک خودرو به همراه دارد.

 

عیب و ریشه یابی عبت روغن زدن شمع خودرو و مهمی آن

قبل تر گفته شد که شمع موتور خوردو  طول عمر مشخص شده ای دارد و پس از طی نمودن این بازه زمانی  باید اقدام به عوض کردن آن بکنیم. اما برخی اوقات به دلیل افزایش سطح رسوبات حاصل شده از اتش زنی در سر الکترودها و کثیف شدن‌ آن ها و یا از بین رفتن الکترودها ، و در آخر  جرقه‌ زنی نادرست، لازم  است شمع موتور خودرو پیش از اتمام طول عمر استاندارد خود عوض شود. زیرا  این عمل باعث می‌شود اتومبیل به خوبی کار نکند و به لحاظی دچار خود سوزی یا بدسوزی یا خام‌ سوزی شود.

 

کارکرد ضعیف شمع‌ها به ناقص سوختی ،سوخت درون سیلندر منجر شود و در اخر به سطح آلایندگی هوا  افزوده میشود و به قطعات موتور نیز خسارات جدی وارد شود. برخی از هاد ترین مشکلات ظاهری شمع‌ها که می‌تواند بیانگر بد کار کردن شمع موتور خودرو باشد و دلایل ایجادشان ، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترک چینی شمع: عبور جریان با ولتاژ بالا از الکترود می‌تواند باعص بروز  این اختلال شود.
 • شکستن چینی : عدم نصب درست و ضربه زدن هنگام مونتاژ و یا فیکس کردن قطعه ممکن  است باعث این اتفاق می‌شود.
 •  روغنی شدن پایه‌ شمع: روغن سوزی موتور باعث میشود شمع یک یا تمام سیلندرها را دچار این اختلال کند.
 • ذوب شدن الکترودها: به دلیل متناسب نبودن کد حرارتی شمع با موتور این اتفاق رخ می‌دهد.
 •  آب خوردن  پایه‌ شمع: یکی از دلایل قابل توجه آن میتواند نقص سرسیلندر یا بوش آن باشد.
 • رسوب گرفتن الکترودها و پایه شمع خودرو : دلیل این اتفاق کیفیت پایین سوخت میتواند باشد.

پیام بگذارید