چگونه بهترین روغن موتور را برای موتور ماشین خود انتخاب کنیم؟

بهترین روغن موتور خودرو خود را چگونه انتخال کنیم | رنو راغبی

بهترین روغن موتور خودرو

باید بدانید که چگونه بهترین روغن موتور را برای هر خودرو انتخاب کنید. روغن موتور مانند خون برای موتورهای خودرو است که برای کارکرد صحیح موتور خودرو طراحی شده است. بدون روغن می توانیم با هر موتور احتراق داخلی خداحافظی کنیم. اما روغن ماشین صادقانه چه می کند؟ چه نوع روغن موتوری وجود دارد و چگونه برای وسیله نقلیه خود مناسب انتخاب می کنید؟

روغن موتور چه می کند؟

اگر می دانید که هدف روغن موتور روانکاری قطعات متحرک است، شروع خوبی است. با این حال، به غیر از روانکاری، اهداف زیادی را دنبال می کند، و آنها عوامل مهمی برای تصمیم گیری در مورد روغن مناسب برای نیازهای شما هستند.

  • روغن موتور در برابر خوردگی محافظت می کند. قطعات فلزی داخل موتور با روغن پوشانده شده اند تا از اکسیداسیون که به سرعت باعث خرابی می شود جلوگیری شود.
  • لجن را می شویید. روغن موتور تمیز حاوی مواد شوینده ای است که به شکستن رسوبات لجن و حمل آنها به فیلتر روغن، جایی که به دام افتاده و در نهایت خارج می شوند، کمک می کند.
  • این یک مانع بین قطعات متحرک ایجاد می کند. سد مولکولی بین قطعات متحرک – برای مثال یک پیستون و دیواره سیلندر – سایش ناشی از اصطکاک را کاهش می دهد.
  • روغن موتور گرما را پخش می کند. فرآیند احتراق، بدون ذکر قطعات متحرک، گرمای شدید تولید می کند. روغن موتور در یک خنک کننده روغن به گردش در می آید و به طور موثر تا 40 درصد گرمای تولید شده موتور را پخش می کند!

اگر این نگاه شما را به روغن موتور تغییر دهد، خوب است! بسیار مهمتر از آن چیزی است که در نگاه اول فکر می کنید.

چند نوع روغن موتور وجود دارد؟

وقتی به یک درجه روغن موتور که توسط SAE (انجمن مهندسان خودرو) رتبه بندی شده است، نگاه می کنید، معمولاً دو عدد با “W” بین آن ها است. یک مثال رایج 5W30 است. هر قسمت از این عبارت معنای خاصی دارد.

  • عدد اول – 5 در کادر زرد در سمت راست پایین در بالا – نرخ جریان در -18 درجه سانتیگراد است. هرچه عدد اول کمتر باشد در هوای سرد رقیق تر میشود.
  • قسمت دوم، W، مخفف زمستان است و همواره به عدد اول در عبارت چسبیده است.
  • قسمت آخر 30 یک عدد دو رقمی است که ویسکوزیته روغن را در 100 درجه سانتیگراد نشان می دهد. هرچه این عدد بیشتر باشد، کمتر در معرض تبخیر شدن در دماهای بالا است.

درجه روغن به ویژه برای آب و هوای خاص و انواع موتور مهم است. به عنوان مثال، یک موتور دیزل گرما و اصطکاک باورنکردنی تولید می کند، بنابراین روغنی با سرعت جریان بالاتر و ویسکوزیته بالاتر طرح خوبی است. اما در هوای سرد، عدد کمتر برای سرعت جریان بهتر است.

تفاوت بین انواع روغن موتور چیست؟

البته، در روغن موتور چیزهای بیشتری به جز درجه کیفی وجود دارد. روغن های موتور به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

نفت معمولی از نفت خام از اعماق زمین تصفیه می شود. مواد زائد حذف می شوند و با مواد افزودنی از جمله شوینده ها، عوامل ضد سایش، اصلاح کننده های اصطکاک و بازدارنده های زنگ مخلوط می شوند. مولکول ها در شکل و اندازه متفاوت هستند و برخی ناخالصی ها هنوز وجود دارند.

روغن موتور مصنوعی بر خلاف تصور عمومی از همان روغن خام خام تهیه می شود و در آزمایشگاه تولید نمی شود. فرآیند پالایش زمانی که ناخالصی‌های بیشتری حذف می‌شود و مولکول‌ها شکل و اندازه سازگارتری دارند، بسیار دقیق‌تر است. معمولاً در دماهای بالا و پایین عملکرد بهتری دارد و حاوی مواد افزودنی با کیفیت بهتر یا عملکرد بالاتر است.

روغن نیمه سنتتیک روغن معمولی و روغن مصنوعی را ترکیب می کند. عملکرد بهتری نسبت به روغن معمولی دارد، اما بدون قیمت بالاتری که روغن تمام سنتتیک دارد.

کدام روغن موتور را باید انتخاب کرد؟

برای رانندگی در هوای سرد، درجه ای را انتخاب کنید که میزان رقیقی کمتری در هوای سرد داشته باشد. این اولین عدد در درجه روغن است. به عنوان مثال، یک 5W30 در زمستان بهتر از 10W30 یا 15W40 خاصیت روانکاری دارد. برای رانندگی در تابستان، موتور شما با روغنی که ویسکوزیته روغن بالاتری در گرما دارد، بهتر محافظت می شود که عدد نهایی است. روغن 5W30 در آب و هوای گرم بهتر از 5W20 از موتور شما در برابر سایش و خرابی روغن محافظت می کند.

آیا افزودنی های تقویتی روغن ضروری هستند؟

سازندگان نیاز به استفاده از مواد افزودنی روغن در موتورهای خود را مشخص نمی کنند. تعویض منظم روغن با روغن صحیح معمولاً برای تعمیر و نگهداری اولیه کافی است. با این حال، افزودنی های تقویتی روغن می توانند به محافظت از موتور یا کاهش مشکلات پیش آمده کمک کنند.

آیا برند مهم است؟

برای اجزای سیستم تعلیق مانند کمک فنر یا قطعات ترمز مانند لنت ترمز و روتور، برندی که انتخاب می کنید اغلب کیفیت قطعه را در جعبه تعیین می کند. روغن موتور کمی متفاوت است. اکثر برندهای روغن خطوطی از هر نوع روغن – روغن معمولی، نیمه سنتتیک و مصنوعی – و در گریدهای مختلف دارند. با این حال، برخی از روغن‌های مخصوص برای برندهای خاص منحصر به فرد هستند. برای مثال، ENI I-RIDE Racing Offroad Oil به سختی‌های پیش روی خودروهای آفرود پاسخ می‌دهد. Shell Helix Ultra به طور خاص برای چالش هایی که یک موتور دیزلی با آن مواجه است طراحی شده است. مارک هایی مانند Castrol Edge Professional Titanium و Total Quartz گزینه هایی برای موتورهایی با مسافت پیموده شده زیاد هستند.

چه زمانی موعد تعویض روغن موتور خودرو من است؟

تشخیص اینکه چه زمانی روغن موتور شما نیاز به تعویض دارد ممکن است گیج کننده باشد. طی چهار یا پنج دهه گذشته، مسافت پیموده شده برای تعویض روغن موتور چندین بار تغییر کرده است. ولی بهتر است در هر 6 هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن خودرو کنیم. بهترین ایده این است که دستورالعمل های راهنمای تعمیر و نگهداری در کتابچه راهنمای مالک خود را دنبال کنید.

پیام بگذارید