هر چند وقت یک بار باید تسمه تایم خودرو خود را تعویض کنیم؟

اهمیت تعویض به موقع تسمه تایم و جلوگیری از خسارت | رنو راغبی

تسمه تایم

تسمه‌ تایم خودرو به خودی خود نسبتاً ارزان هست، اما اگر در حین کار کردن موتور پاره بشوند، به راحتی می‌توانند میلیون ها تومان خسارت وارد کنند. هنگامی که تسمه تایم از کار می افتد، میل سوپاپ از چرخش متوقف می شود و سوپاپ ها از حرکت باز می ایستند، اما میل لنگ همچنان برای چند ثانیه می چرخد. از آنجایی که میل لنگ به چرخش خود ادامه می دهد، پیستون ها به سوپاپ هایی که در حالت باز گیر کرده اند برخورد می کنند و باعث آسیب فاجعه بار موتور می شود. تسمه تایم یکی از موارد مصرفی خودرو است. آنها می توانند فرسوده شوند و بدون هشدار پاره بشوند. چه بهتر است که دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا با دانستن اینکه چه نوع موتوری دارید و فواصل زمانی توصیه شده برای تعویض، از هزینه های میلیونی جلوگیری کنید.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم شبیه تسمه محرک موتور است، با این تفاوت که تسمه تایم دندانه دارد. در بسیاری از موتورها، تسمه تایم جایگزین زنجیر تایم فلزی (شبیه به زنجیر دوچرخه) شده است که میل بادامک و فولی سر میل لنگ را به هم متصل می کند. میل بادامک و میل لنگ باید در هماهنگی کامل، با زمان بندی سوپاپ، در طول چرخه احتراق چهار زمانه (تزریق سوخت و هوا ، فشرده سازی، انفجار، تخلیه دود) کار کنند. تسمه‌های تایم معمولاً از لاستیک یا نئوپرن ساخته می‌شوند، دارای الیاف قوی یا فولادی هستند که طول تسمه (مشابه تایر) را طی می‌کنند و صدای کمتری نسبت به زنجیر تایم فلزی تولید می‌کنند. این باعث می شود آنها قوی و بادوام باشند. اما آنها برای همیشه دوام نمی آورند.

 

چگونه می توان گفت که تسمه تایم باید تعویض شود؟

برای اینکه ببینید آیا می توانید به راحتی پوشش تسمه تایم را جدا کنید یا خیر ، به دفترچه راهنمای تعمیر مراجعه کنید. دفترچه راهنمای تعمیر با دفترچه راهنمای مالک متفاوت است زیرا مراحل تعمیر را گام به گام فهرست می کند. اکثر فروشگاه‌های قطعات خودرو دفترچه‌های راهنمای تعمیر خودرو را میفروشند و بسیاری آن‌ها را بدون هیچ هزینه‌ای به مشتریان خود قرض می‌دهند. دسترسی به بسیاری از روکش های تسمه تایم دشوار است و دسترسی بصری به تسمه را غیرممکن می کند. اگر نمی توانید بدون جدا کردن نیمی از محفظه موتور به روکش برسید، این کار را به متخصصان بسپارید تا تشخیص دهند که آیا تسمه تایم خودروی شما نیاز به تعویض دارد یا خیر.

اگر بتوانید به تسمه دسترسی پیدا کنید، باید محکم و سفت باشد. زمانی که با انگشتان خود آن را فشار میدهید نباید زیاد شل باشد و باید صاف و مسطح (بدون لبه های گرد)، هیچ تکه ای از بین نرود، بدون ترک یا پوسته پوسته شدن باشد و هیچ نشانه ای از ساییدگی نداشته باشد. ترک‌های سطحی کوچک مشکلی ندارند، اما ترک‌خوردن عنکبوتی روی سطح، نشان‌دهنده سایش شدید است. اگر دندانه ای از بین رفته یا در اثر نشت روغن یا مایع خنک کننده آلوده شده است، تسمه را تعویض کنید.

 

هر چند وقت یکبار باید تسمه تایم را تعویض کرد؟

پاسخ ساده ای وجود ندارد. ابتدا، دفترچه راهنمای خودرو را برای برنامه نگهداری توصیه شده بررسی کنید. برخی از سازندگان توصیه می کنند تسمه تایم را هر 60000 کیلو متر تعویض کنید، در حالی که برخی دیگر 90000 کیلومتر را پیشنهاد می کنند. هنگام بررسی تعویض تسمه تایم چندین عامل دیگر باید بخشی از معادله باشد، از جمله:

  • عملکرد موتور 1: یک موتور ضعیف می تواند نشان دهنده شل بودن تسمه تایم باشد.
  • عملکرد موتور 2: احتراق ناقص موتور در اثر وایر بد شمع، فشار را بر روی تسمه تایم خنثی می کند و عمر آن را کوتاه می کند.
  • صدای ناک یا جیغ از جلوی موتور: از دست رفتن دندانه ها می تواند باعث ایجاد صدای ناک از تسمه تایم شود. یک سفت کننده تسمه تایم ضعیف یا معیوب یا هرزگرد معیوب، صدای جیغ، جغجغ یا جیرجیر با صدای بلند تولید می کند.
  • شرایط رانندگی: رانندگی زیاد در شهر، شتاب زیاد و دمای شدید، فشار بیشتری بر تسمه تایم وارد می‌کند.
  • کار عقلانی : اگر یک ماشین دست دوم با بیش از 50000 کیلومتر می خرید حتما اقدام به تعویض تسمه تایم کنید حتی اگر صاحب قبلی تضمین کند که تسمه تایم سالم میباشد.

هزینه تعویض تسمه تایم چقدر است؟

تعویض تسمه تایم باید به متخصصان واگذار شود. تعویض تسمه تایم در اکثر موتورها، به ویژه موتورهایی که دارای میل بادامک دوگانه هستند، می تواند پیچیده باشد. در بسیاری از موارد برای نصب صحیح تسمه تایم به ابزار خاصی نیاز است. به علاوه، سایر قطعات ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. هماهنگ سازی چرخ دنده تایم (تراز کردن دقیق دنده های میل بادامک و چرخ دنده میل لنگ با مشخصات سازنده) بسیار مهم است. حتی اگر یکی از دنده ها جا به جا باشد، زمان بندی سوپاپ موتور هماهنگ نیست و به موتور شما آسیب می رساند یا باعث می شود موتور شما بد کار کند یا به اصطلاح سر تایم کار نکند. قیمتی که متخصصین برای تعویض تسمه تایم می‌گیرند (350 هزارتومان تا 1 میلیون و 500) بسته به نوع موتور،  نوع ساخت، مدل و سال متفاوت است. همچنین مهم است که تعمیرگاه مستقل یا بخش خدمات پس از فروش کمپانی این تعمیر را انجام دهد.

پیام بگذارید