6 دلیل برای روغن زدن شمع موتور

6 دلیل برای روغن زدن شمع موتور

6 دلیل برای روغن زدن شمع موتور

6 دلیل برای روغن زدن شمع موتور

روغن زدن شمع موتور یک ایراد جدی بشمار میرود و سریعا باید به تعمیرگاه مراجعه شود.

در هر صورت ما اینجا هستیم تا دلایل روغن زدن شمع موتور را برسی کنیم و علت اصلی آن را پیدا و از خود سوال کنیم که :  آیا قرار است این نشتی ها ادامه دار باشد؟ آیا مشکل بزرگی است و علت اون چه میتواند باشد؟آیا قابل تعمیر توسط خودم می باشد؟

همان‌طور که همگی ما آگاه هستیم شمع خودرو وسیله سوخت و ساز پیشرانه است و یک قطعه برقی در اتومبیل بشمار میرود. هر  ایراد در شمع خودرو  می‌تواند باعث ایجاد خسارت سنگین به راننده شود، چون هم بنزین وارد شده به درستی و خوبی سوخته نمیشود و خودرو قدرت مناسبی برای حرکت نخواهد داشت و هم اینکه از روی نسوختن مخلوط سوخت و هوا، موتور اتومبیل دچار لرزش و استهلاک قطعه های اتومبیل  بالا می‌روند.یکی از این مشکلات روغن زدن شمع موتور می باشد. اما این وسیله یک نشانه بسیار خوب و مناسب از نحوه عملکرد نیز هست؛ یعنی می‌توان با معاینه این قطعه به راحتی به سلامت و یا مشکلات خودرو پی برده و در پی رفع آن باشیم.

 

 

 روغن زدن شمع موتور

تا کنون به روغن زدن شمع موتور دقت کرده اید؟ شمع خودرو یکی از اصلی‌ترین قطعات کاربردی و یکی از مهمترین لوازم یدکی خودرو است که باعث سوخت و ساز ماشین می‌شود. در صورتی که این قطعه کوچک دچار آسیب یا فرسودگی شود می‌تواند آسیب‌های زیادی به ماشین وارد کند.

به این ترتیب است که شما متوجه می‌شوید که بنزین به خوبی نمی‌سوزد و یا خودرو قدرت خود را از دست داده است . یکی از ان دلایل، روغن زدن شمع موتور میباشد.

احتمالا زمان خرید اتومبیل خود هیچ وقت ب این فکر نمیکردید که زمانی فرا رسد که به علت روغن زدن شمع های موتور دچار مشکل شوید و کار به تعمیرگاه و تقبل هزینه کشیده شود. شمع خودرو ممکن است به دلایل مختلفی دچار آسیب شود که به طور مستقیم روی  کیفیت و عملکرد خودرو تاثیر زیادی بگذارد.

روغن زدن شمع موتور

دلایل روغن زدن شمع موتور چه میتواند باشد؟

زمانی که روغن بر روی  شمع های اتومبیل خود مشاهده کردید، وقت و زمان آن می رسد که دلیل وجود آن را متوجه شده و علل آن را  بررسی کنید.ما در اینجا  6 دلیل برای روغن زدن شمع موتور را در ادامه برای شما مشخص و تعریف میکنیم.

ممکن است یکی از دلایل  تجمع  روغن در اطراف شمع ها، راه پیدا کردن روغن از قسمت  سرسیلندر و یا یکی از قطعه های خارجی موتور باشد، برای مثال ممکن است روغن از اطراف خازن های پیچ های کاور سرسیلندر بالا امده باشد و در دور و اطراف شمع جمع شده باشد و یا ممکن است یک واشر و یا اورینگ مشکل یا ایرادی داشته باشد و باعث جمع شدن روغن در میانه و اطراف شمع گردد، در این موقعیت لازم است تا منشا اصلی  نشتی روغن را پیدا کنیم و طبق  سند های اعلام شده تعمیراتی، مشکل را حل نمائیم.

آیا زمان خرید شمع موتور باید به نکته خاصی توجه کنیم؟

یکی از دلایل وجود خرابی ماشین و روغن زدن شمع های موتور خودرو همین انتخاب نادرست مشتری میتواند باشد و انتخاب درست این قطعه امری حیاتی محسوب میشود و باز هم تاکید و ذکر  می‌کنیم که همیشه از شمع مناسب با اتومبیل خود استفاده کنید، شمعی که هم دمای کاری آن و هم نوع آن مناسب با پیشرانه خودرو شما باشد.

روغن زدن شمع موتور

دلایل روغن زدن شمع موتور:

از جمله دلایل روغن زدن شمع خودرو میتواند دلایل ذکر شده زیر باشد:

  1. شنیده شدن صدای ضربه ای مانند در موتور خودرو: به این معنی است که شمع کافی برای جرقه زدن ندارد ، دلیلی این موضوع میتواند بخاطر استفاده از شمعی با بازه حرارت نامناسب و غیر استاندارد برای این پیشرانه باشد.
  2. زرد شدن رنگ چینی و ایجاد رسوب در سر شمع خودرو: این مشکل دو دلیل کلی دارد که اولی استفاده از سوخت نامناسب  و ترکیبات سربی است و دومی رانندگی با دور بالا برای مدت زمان طولانی می باشد.
  3. شمع دوده و کثیف و سیاه شده: دلیل اصلی آن غلظت و تنظیم نبودن میزان هوا و بنزین است که از نشانه آن مصرف بالای ماشین می باشد.
  4. وجود خاکستر سفید روی نک شمع خودرو: دلیل مهم و اصلی آن کیفیت سوخت مصرفی خودرو می باشد و دلیل آن عدم کیفیت بنزین و مکمل های مصرفی می باشد.
  5. چرب شدن سر شمع خودرو: زمانی که موتور به روغن‌سوزی انداخته میشود، در این حالت روغن به اتاقک اشتعال وارد می‌شود و باعث بالا رفتن دمای سوختن آن میشود و در کنار  بنزین به خوبی سوخته نمیشود و ذره ای از آن از بر سر الکترود‌های شمع جمع میشود . شمع خودرو در این زمان چرب و روغنی میشود و این امر جلوی جرقه زدنی را خواهد گرفت
  6. خورد شدن الکترود میانی شمع خودرو: به معنی به پایان رسیدن عمر شمع می باشد.
  7. بنزینی بودن سر شمع خودرو: بیان کننده اتمام عمر شمع باتری است.
  8. ذوب شدن سر شمع و پلاتین و الکترود شمع خودرو: این یعنی شمع خودرو متحمل به تحمل بیش از حد گرما شده است که از جمله دلایل بالا رفتن حرارت میتواند :نقص در سیستم خنک کننده ماشین باشد.
  9. نافرم شدن حالت الکترود و پلاتین سر شمع خودرو: باعث پدید امدن ضعیف جرقه و یا از بین رفتن جرقه میشود و همین امر باعث روشن نشدن اتومبیل میشود

امکان رانندگی با شمع روغن زده شده وجود دارد:

روغن زدن شمع موتور

رانندگی با ماشینی که نقص فنی دارد تا جای ممکن توصیه نمیشود ،توصیه نشدن رانندگی با ماشینی که نقص فنی دارد خطر آفرین میباشد و ممکن اسن باعث به خطر افتادن جان خود و سرنشینان شود .

این صحبت در مورد رانندگی با اتومبیلی که شمع هایش روغن زده است هم صدق میکند زیرا این روغن به اتاقک اشتعال خودرو راه پیدا کرده و باید سریعا به تعمیرگاه مراجعه شود زیرا رسیدن روغن به اتاقک اشتعال و سوخته شدن آن باعث اسیب دیدن دیگر قطعات اتومبیل میشود و آلایند های بسیاری وارد هوای شهر میکند و باعث آلودگی هوای شهر محل سکونت خود میشوید.

دلیل پیشنهاد ما برای  مراجعه سریع به تعمیرگاه این است که مشکل اصلی شما روغنی شدن شمع ها نیست بلکه مشکل بزرگ تری است که منشع آن چگونگی رسیدن روغن به انجا میباشد که میتواند همین امر باعث اسیب دیدگی موتور خودرو شما میشود.

 

پیام بگذارید