آیا سرویس گیربکس یک کار مهم و ضروری میباشد ؟

آیا سرویس گیربکس یک کار مهم و ضروری میباشد ؟

قبل از سرویس گیربکس بیایید در مورد گریبکس های اتوماتیک بدانیم که بسیار راحت میباشند ، شما اگر یک خودروی دنده اتومات داشته باشید که مکان هایی مانند ترافیک کار راحتی دارید که به طور مداوم نخواهید دنده عوض کنید و در سر بالایی ها کار بسیار آسانی خواهید داشت . بر خلاف گیربکس های دستی که تفاوت عمده آن ها سرویس گیربکس اتومات میباشد که به نگهداری مکرر نیاز دارد ، در نهایت باید ازخودمان سوال کنیم که سرویس گریبکس اتومات نیاز نمیباشد ؟ پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

آشنایی با گیربکس اتومات

گیربکس، گشتاور را از موتور به چرخ ها منتقل می کند تا قدرت بهینه را برای سرعت  در شرایط مختلف رانندگی فراهم کند. در گیربکس دستی، این امر زمانی حاصل می شود که راننده بسته به شرایط رانندگی دنده مناسب را انتخاب کند.

گیربکس های اتوماتیک ضریب دنده مناسب را بدون دخالت راننده انتخاب می کنند. هر دو گیربکس دستی و اتوماتیک تعداد ثابتی از ضرایب دنده را ارائه می دهند. سرویس گیربکس دستی همیشه پا برجا میباشد و باید حتما به صورت دوره ای انجام شود . همچنین به راحتی قابل تعمیر است. اما، اتوماتیک و CVT ها، حداقل طبق گفته اکثر سازندگان، نسبتاً بدون تعمیر و نگهداری هستند.

خرابی گیربکس | آشنایی با 10 فاکتور مهم در اختلال گیربکس

آیا سرویس گیربکس اتوماتیک باعث عملکرد بهتر میشود ؟

در حالت ایده آل، یک گیربکس اتوماتیک باید 300000 تا 450000 کیلومتر دوام بیاورد. اکثر سازندگان می گویند که خودروهای اتوماتیک آنها نیازی به تعویض روغن گیربکس ندارند. بنابراین، مگر اینکه شما نشتی داشته باشید، در تئوری، نیازی به تعویض مایع نیست. در عمل، همه چیز در اکثر گیربکس های اتوماتیک چندان هموار نیست.

در بسیاری از خودروهای اتوماتیک، علائم عجیب مربوط به گیربکس پس از طی حدود 150000 کیلومتر ظاهر می شود. تجربه نشان می دهد که خدمات معمولاً به پیشگیری یا رفع این مشکلات کمک می کند. اگرچه طبق نظر اکثر سازندگان نیازی به تغییر سیال گیربکس نیست، اما در واقعیت، خواص اساسی سیال با افزایش سن بدتر می شود.

علائم مشکلات انتقال سرعت و دنده

که مشکل گیربکس دارید. تعویض دنده کمتر نرم می شود. گاهی دور موتور می چرخد اما ماشین جلو نمی رود. این علائم ممکن است در ابتدا مشکلی نداشته باشند، اما تمایل دارند بدتر شوند و پس از مدتی به دلایل جدی نگرانی تبدیل شوند. اینجاست که قبل از وجود علائم شما به سوی سرویس گیربکس باید میرفتید و حال نیاز به تعمیر اساسی گیربکس دارید

هنگامی که علائم بسیار حاد می شوند، تقریباً پایان عملکر گیربکس  را نشان می دهد. سرویس گیربکس به موقع می تواند به جلوگیری از چنین مشکلاتی کمک کند و از هزینه هنگفت تعمیر گیربکس  صرفه جویی کند.

سرویس گیربکس اتوماتیک

اگرچه صرفه جویی در سرویس گیربکس در مراحل اولیه آسان تر است، اما تلاش برای تعویض مایع گیربکس حتی در مراحل بعدی ضرری ندارد. در بسیاری از موارد، تغییر مایع گیربکس  می تواند عملکرد گیربکس را تا حد زیادی بازیابی کند، حتی اگر علائم حاد باشند. هیچ تضمینی وجود ندارد، اما اغلب کار می کند و یک راه خوب و ارزان برای رفع مشکل است.

هزینه یک گیربکس جدید تقریباً ده برابر هزینه تعویض مایع گیربکس است. بنابراین، تلاش برای تعمیر منطقی است. ممکن است گیربکس  را به عملکرد کامل خود بازگرداند، اما برخی از علائم ناپدید می شوند و برخی دیگر کمتر چشمگیر می شوند. حفظ گیربکس در مراحل اولیه بسیار بهتر از انجام این قمار است.

سرویس CVT

برخلاف گیربکس دستی یا اتوماتیک، یک CVT از نظر تئوری می تواند نسبت های دنده بی نهایت را در یک محدوده ارائه دهد. این قدرت مناسب برای انواع شرایط رانندگی و مصرف سوخت عالی را ارائه می دهد.

اکثر سازندگان انتظار هیچ گونه تعمیر و نگهداری در CVT را ندارند. به همین دلیل است که تغییرات روغن گیربکس معمولاً در برنامه‌های سرویس خودرو مشخص شده توسط سازنده وجود ندارد. تعویض مایع توصیه نمی شود زیرا یک مایع گیربکس “طول عمر” را مشخص میکند . چیزی که آنها به آن اشاره نمی کنند این است که عمر گیربکس بدون تعمیر و نگهداری فقط حدود 120000 کیلومتر است و تعویض آن گران است.

هزینه های تعویض به دلیل ماهیت پیچیده جعبه دنده بالا است. یک جعبه دنده جدید می تواند هزینه شما را بین 3000 تا 6000 پوند کاهش دهد. تغییر سیال می تواند به طور قابل توجهی عمر جعبه دنده  را افزایش دهد. مایع گیربکس CVT نسبتاً ارزان است و کل کار باید فقط حدود 200 پوند هزینه داشته باشد. قطعا گزینه بهتری است.

منبع : https://servicingmaster.co.uk/blog/is-it-necessary-to-get-an-automatic-transmission-serviced/

پیام بگذارید